Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Instytut Konfucjusza już oficjalnie pod nowym adresem [ZDJĘCIA]

Instytut Konfucjusza już oficjalnie pod nowym adresem [ZDJĘCIA]

Instytut Konfucjusza - Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadził się do nowej siedziby. Dla pracowników, słuchaczy i studentów to nie tylko zmiana adresu, ale przede wszystkim diametralna poprawa warunków pracy i kształcenia. Uroczyste otwarcie budynku przy ul. Oleandry 2a odbyło się 15 maja. Uczestniczyli w nim m.in. rektor UJ prof. Wojciech Nowak i ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce Liu Guangyuan.

Remont pochodzącego z lat 60. XX wieku gmachu trwał ponad rok. Zakres modernizacji objął m.in. wzmocnienie stropów, budowę nowej klatki schodowej i szybu windowego, wymianę wszystkich instalacji, stolarki drzwiowej i okiennej, a także wyburzenie wewnętrznych ścian murowanych, które zastąpiły płyty gipsowo-kartonowe.

Budynek przebudowano z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, ze szczególną dbałością o środowisko naturalne oraz oszczędne gospodarowanie surowcami w całym cyklu budowlano-użytkowym. Wyposażono go w system zarządzania BMS - ważny element inteligentnego budownictwa, który daje możliwość monitorowania i zarządzania wszystkimi urządzeniami znajdującymi się w nim i jego otoczeniu. W obiekcie znalazły się sale dydaktyczne, laboratorium językowe, biura dla pracowników oraz aula, której dotąd tu nie było. Pomieści ona 126 osób i można ją podzielić na 2 części za pomocą przesuwnej ściany.

Władze uczelni zadbały również o tereny zielone przed budynkiem. Architekci z Koliber Studio stworzyli koncepcję inspirowaną tradycyjną sztuką projektowania ogrodów chińskich. Znajdziemy w nim kręte alejki, a także ławki, na których będzie można odpocząć. Ogród ma nie tylko stanowić nową atrakcyjną przestrzeń zieloną w centrum miasta, ale również zainteresować mieszkańców kulturą i sztuką Państwa Środka.

- Budynek przy Oleandrach daje nam nieporównanie większy komfort i swobodę działania. Ponad tysiąc nowocześnie wyposażonych metrów kwadratowych umożliwia nauczanie na prawdziwie europejskim poziomie. Nowa siedziba - położona w centrum miasta, wyśmienicie skomunikowana i otoczona ogrodem - jest sama w sobie zaproszeniem do nauki i poznawania Chin. Gdy zaczynaliśmy 13 lat, mieliśmy jeden pokój. Potem przez lata pracowaliśmy w historycznych, ale niedużych pomieszczeniach Domu Lekarskiego przy ulicy Radziwiłłowskiej. Dwa obszerne piętra na Oleandrach to prawdziwy skok cywilizacyjny - mówi dr Bogdan Zemanek, dyrektor Instytutu Konfucjusza.

Krakowski instytut wraz ze zmianą adresu, jako jedyny w Polsce, dołączył do prestiżowego grona jednostek odznaczonych tytułem Modelowego Instytutu Konfucjusza. Charakteryzuje je wysoka jakość dydaktyki i prowadzonych zajęć. Każdy z nich prowadzi działalność, w której się specjalizuje. - Chcemy, by naszą specjalnością stała oferta "dokładnie skrojona" na miarę słuchacza: dla ucznia szkoły podstawowej dostosowana do polskiej podstawy programowej, a dla przedsiębiorcy - zawierająca pakiet rozwiązań prawno-negocjacyjnych. Jednym z narzędzi mających służyć takiemu celowi jest system e-learningowy, który będziemy tworzyć - wyjaśnia dr Bogdan Zemanek.

Do 4-kondygnacyjnego budynku o powierzchni użytkowej 2 tys. m kw. i kubaturze 8,6 tys. m sz. przeprowadził się nie tylko Instytut Konfucjusza - Centrum Języka i Kultury Chińskiej UJ. Przestrzeń na parterze zajął Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ok. 17 mln zł. Nieco ponad połowę tej kwoty przekazała strona chińska. Głównym wykonawcą robót był Budimex.

Centrum Języka i Kultury Chińskiej Instytut Konfucjusza w Krakowie powstało w 2006 roku. Obecnie jest jedną z ponad 500 tego typu instytucji na świecie. Prowadzi kursy nie tylko dla studentów UJ, ale również dla wszystkich zainteresowanych nauką języka mandaryńskiego, w tym uczniów szkół podstawowych i średnich. W swojej ofercie ma też specjalistyczne kursy językowe dla biznesmenów. Każdego roku korzysta z nich ok. 1000 osób. Instytut dodatkowo każdego roku organizuje ok. 80 wydarzeń kulturalnych, w tym m.in. wykłady i warsztaty, odczyty, szkolenia, pokazy filmów, wystawy, obchody tradycyjnych chińskich świąt. Przeprowadza również uznawane na całym świecie egzaminy państwowe HSK i YCT z języka chińskiego jako obcego.

Strategia rozwoju na najbliższe 2 lata obejmuje po pierwsze działalność dydaktyczną - tu celem jest nieustanne podnoszenie jakości nauczania języka chińskiego jako obcego i próba uzyskania potwierdzenia tej jakości międzynarodowym certyfikatem. Drugim kluczowym obszarem jest edukacja o Chinach, w szczególności studia podyplomowe. Oprócz już istniejącego programu "Współczesne Chiny" dojdą programy skierowane do przedsiębiorców i administracji publicznej o charakterze specjalistycznym, biznesowo-inwestycyjnym. Instytut, będąc integralną częścią Uniwersytetu Jagiellońskiego, kontynuuje działalność naukową i badawczą. Będzie nadal wspierać i promować polskich badaczy zajmujących się Chinami oraz pomagać w rozwijaniu kontaktów innych wydziałów i jednostek uniwersyteckich zainteresowanych prowadzeniem badań naukowych w Chinach i o Chinach i stanowić platformę integrującą środowisko naukowo-badawcze uczelni.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Sukcesy uczestników tutoringu Wydziału Matematyki i Informatyki
Trzy badaczki z UJ utworzą własne zespoły dzięki grantom Lider
Prof. Włodzimierz Wróbel wybrany Obywatelskim Sędzią Roku
Uniwersytet Jagielloński będzie promował polską kulturę w Illinois

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj