Krakowski synchrotron podsumował działalność w latach 2016-2018

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS opublikowało pierwszy raport z działalności ośrodka. Obejmuje on lata 2016-2018 i składa się z 13 rozdziałów. Publikacja zawiera teksty zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

SOLARIS jest ośrodkiem zapewniającym otwarty dostęp do infrastruktury badawczej. Jako unikalne w Europie Środkowej źródło promieniowania synchrotronowego otwiera nowe perspektywy w wielu obszarach badań podstawowych i stosowanych, oferując szerokie spektrum nowoczesnych technik badawczych. Centrum jest również platformą rozwoju współpracy krajowej i międzynarodowej oraz pełni funkcję inkubatora nowych technologii.

SOLARIS, współpracując z krajowym i międzynarodowym środowiskiem naukowym, projektuje, tworzy i udostępnia stanowiska do prowadzenia badań z wykorzystaniem unikalnych metod doświadczalnych, bazujących na właściwościach promieniowania synchrotronowego. Infrastruktura ośrodka służy badaniom podstawowym i materiałowym między innymi w obszarach katalizy, inżynierii biomedycznej, nanomateriałów, farmakologii czy geologii. Umożliwia tym samym poszukiwanie nowych źródeł energii oraz rozwiązań dla elektroniki przyszłości. Ośrodek stymuluje również współpracę polskich naukowców z przemysłem w znajdowaniu nowych rozwiązań technicznych o potencjale komercyjnym oraz jest ważnym w skali kraju ośrodkiem promocji nauk ścisłych.

Centrum SOLARIS jest jednostką pozawydziałową Uniwersytetu Jagiellońskiego, zlokalizowaną na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ. Budynek, w którym znajduje się jego siedziba, powstał w latach 2011-2014. Inwestycję dofinansowała Unia Europejska.

Z pierwszym raportem z działalności NCPS SOLARIS można zapoznać się na stronie synchrotron.uj.edu.pl.

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską