Dzień Dziecka na Uniwersytecie Jagiellońskim

Dziecięcy gwar wypełnił 1 czerwca dziedzińce Collegium Maius i sąsiadującego z nim Collegium Nowodworskiego. Zorganizowany po raz kolejny przez Dział Promocji UJ Rektorski Dzień Dziecka przyciągnął w mury najstarszej polskiej uczelni najmłodszych pasjonatów wiedzy i nauki.

W auli Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius dzieci witał gospodarz tego miejsca – rektor UJ prof. Wojciech Nowak, który opowiadał gościom o 655-letniej historii uniwersytetu, o jego tradycjach i zwyczajach oraz o słynnych absolwentach. Wyjaśniał, na czym polegała specyfika nauczania w średniowiecznej uczelni, czym się zajmuje rektor i jego pomocnicy – prorektorzy, a także odpowiadał na pytania dzieci (Z czego zrobiony jest kołnierz togi? Kogo przedstawiają obrazy w auli Collegium Maius?), również na te mniej oczekiwane (Czy gorąco jest w stroju rektora?).

Dla dzieci przygotowano ponadto różne zajęcia warsztatowe. W Muzeum UJ uczestniczyły w edukacyjnej grze "Poszukiwacze skarbów”. W trakcie zwiedzania ekspozycji dzieci wypełniały zadania sprawdzające wiedzę, spostrzegawczość i pamięć. Przy okazji miały możliwość obejrzenia wspaniałych wnętrz najstarszego budynku uczelni, takich jak Libraria oraz Stuba Communis. ​

Z kolei na dziedzińcu Collegium Nowodworskiego odbywała się nauka udzielania pierwszej pomocy, ćwiczenia z wykorzystaniem symulatorów laparoskopowych oraz pokazy mody medycznej, czyli odzieży chroniącej przed czynnikami biologicznymi. Duże zainteresowanie budziło też udostępnione wnętrze karetki ratunkowej.

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny