Udany występ studentów UJ CM w konkursie wiedzy fizjologicznej

W tegorocznym finale Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Fizjologicznej "Wielka Synapsa 2019", który odbył się na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, wzięło udział pięcioro przedstawicieli Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. W zawodach rywalizowało ok. 50 studentów z uczelni medycznych z całego kraju.

- Celem konkursu "Wielka Synapsa" jest promocja wiedzy w zakresie fizjologii człowieka, nauki i rozwoju młodych badaczy, zacieśnianie kontaktów między uczelniami oraz wymiana doświadczeń dydaktycznych i naukowych pomiędzy uczestnikami i kadrą akademicką katedr fizjologii krajowych uniwersytetów medycznych - mówi prof. Teresa Małecka-Massalska, kierownik Katedry Fizjologii Człowieka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, główna organizatorka konkursu.

Zgodnie z regulaminem w konkursie mogli wziąć udział studenci kierunku lekarskiego, którzy ukończyli kurs fizjologii człowieka w bieżącym roku akademickim. W praktyce oznaczało to, że przedstawiciele UJ CM - studenci I roku Wydziału Lekarskiego: Apolonia Miążek, Natalia Kachnic, Oliwia Madej, Michał Kozdrowicki oraz Jakub Rusinek - rywalizowali głównie ze starszymi o rok kolegami.

Pierwszy etap konkursu polegał na rozwiązaniu testu wyboru składającego się ze 100 pytań. W trakcie etapu drugiego, będącym konkurencją drużynową - ocenie podlegały umiejętności analizowania wiedzy z zakresu fizjologii człowieka w symulowanych warunkach klinicznych. Każda z drużyn otrzymała 20 pytań dotyczących dwóch przypadków klinicznych.

Ostatecznie w kategorii indywidualnej najlepsze wyniki wśród przedstawicieli UJ CM osiągnęła Apolonia Miążek, zajmując miejsce 3. Z dobrym wynikiem rywalizację zakończył również Jakub Rusinek (6. miejsce). Drużynowo studenci UJ CM uplasowali się na 6. Pozycji. Opiekunem grupy był dr hab. Sławomir Kwiecień z Zakładu Fizjologii Doświadczalnej UJ CM.

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską