Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Chemii UJ stworzy nowatorski kurs edukacyjny online

Wydział Chemii UJ stworzy nowatorski kurs edukacyjny online

Kurs "Kształtowanie postaw badawczych dzieci i młodzieży" - opracowany na wieloletnim doświadczeniu dydaktyków chemii oraz fizyki z Uniwersytetu Jagiellońskiego - będzie wkrótce dostępny na pierwszej polskiej platformie edukacyjne typu MOOC (ang. massive open online course). Projekt sfinansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.


Uruchomiona w ubiegłym roku platforma navoica.pl jest wiarygodnym źródłem wiedzy dostępnym dla wszystkich, bez względu na wiek, zdobyte dotychczas wykształcenie czy miejsce zamieszkania. Dzięki bezpłatnym kursom online umożliwia naukę przez całe życie oraz pozwala pokonać dotychczasowe bariery utrudniające proces edukacji.

Kursy typu MOOC są przeznaczone dla wszystkich osób zainteresowanych nauką, zdobywaniem nowych kompetencji i umiejętności. Platforma edukacyjna pozwala na kształcenie przez całe życie - lifelong learning (LLL), jest darmowa i dostępna 24/7 z każdego miejsca na świecie. Jedynym warunkiem jest dostęp do internetu. Do tej pory było na niej dostępnych jedynie kilka kursów. Teraz to się zmieni. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju właśnie rozstrzygnęło konkurs "Kurs na MOOC", w ramach którego powstaną nowe szkolenia, dostosowane do aktualnych trendów dydaktycznych w zakresie e-learningu.

Projekt zgłoszony przez Wydział Chemii powstał w oparciu na wieloletnim doświadczeniu dydaktyków chemii oraz fizyki pracujących na UJ we wdrażaniu metod samodzielnego dociekania wiedzy przez uczniów do praktyki szkolnej. Stosowanie tej metody może mieć wpływ na wzrost zainteresowania uczniów przedmiotami przyrodniczymi oraz na liczbę studentów na kierunkach przyrodniczych, matematycznych i inżynieryjnych. W trakcie realizacji projektu swoje kompetencje w zakresie kształtowania postaw badawczych wychowanków podniesie min. 120 osób. Zadanie będzie realizowane w latach 2020-2021.

"Kurs będzie składał się z 6 modułów edukacyjnych realizowanych w ciągu 8 tygodni. Jego uczestnicy będą pracowali indywidualnie, a kurs będzie moderowany na bieżąco. Kontakt z prowadzącymi będzie asynchroniczny poprzez fora internetowe. Forma i treść kursu będą stymulować uczestników nie tylko do aktywnego udziału na platformie e-learningowej, ale również do podjęcia samodzielnych działań praktycznych - realizacji prostych eksperymentów przyrodniczych. Wymogiem zaliczenia kursu i uzyskania certyfikatu będzie aktywność na forach internetowych, pozytywna ocena z quizu sprawdzającego wiedzę, przedstawienie sprawozdania z samodzielnie wykonanego eksperyment oraz ocena losowo przypisanego sprawozdania innego uczestnika" - czytamy w opisie projektu.

Łączna wartość wszystkich dofinansowanych w ramach konkursu projektów to 20,6 mln zł. Konkurs "Kurs na MOOC" finansowany jest z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020, realizowanego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Polecamy również
BN i BJ otrzymały fundusze na kontynuację projektu Patrimonium
Wirusolog z MCB UJ wiceprezesem zespołu ds. COVID-19 w PAN
Neutrina ujawniły ostatnią niewiadomą generatora energii w Słońcu
Rusza rekrutacja na studia w UJ na rok akademicki 2020/2021

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj