Profesor Kaja Gadowska wiceprezydentem ESA na lata 2019-2021

Dr hab. Kaja Gadowska, prof. UJ z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego będzie piastować funkcję wiceprezydenta Europejskiego Towarzystwa Socjologicznego (ESA). Prezydentem tej organizacji wybrano prof. Martę Soler-Gallart z Uniwersytetu Barcelońskiego. Jej zastępcami zostali ponadto: prof. Lígia Ferro z Uniwersytetu w Porto i prof. Apostolos G. Papadopoulos z Uniwersytetu Harokopio w Atenach.

Pomysł stworzenia Europejskiego Towarzystwa Socjologicznego narodził się w 1987 roku. Po formalnym założeniu w 1994 roku zostało ono oficjalnie zeprezentowane europejskim socjologom na konferencji w Budapeszcie. Od 2001 roku ESA jest zarejestrowane jako organizacja non-profit działająca w ramach francuskiego prawa. Obecnie liczy ponad 2800 członków. Towarzystwo wspiera przedsięwzięcia naukowe i dydaktyczne. Stanowi też platformę wymiany doświadczeń pomiędzy socjologami oraz badaczami z innych dziedzin wiedzy.

Skład zarządu ESA na kadencję 2019-2021: prof. Marta Soler-Gallart (Hiszpania); dr hab. Kaja Gadowska, prof. UJ; prof. Lígia Ferro, dr Teresa Carvalho (Portugalia); dr Sanna Aaltonen, dr David Inglis (Finlandia); prof. Milica Antić-Gaber (Słowienia); prof. Paola Borgna, prof. Teresa Consoli, dr Tiziana Nazio, prof. Maria Carmela Agodi (Włochy); prof. Dilek Cindoglu (Turcja); prof. Lynn Jamieson, prof. Alan Warde (Wielka Brytania); prof. Apostolos G. Papadopoulos (Grecja) oraz dr Irina Tartakovskaja (Rosja).

Dr hab. Kaja Gadowska, prof. UJ jest kierownikiem Zakładu Socjologii Sfery Publicznej UJ. Główną dziedzinę jej zainteresowań badawczych stanowi problematyka dysfunkcji sfery publicznej. Istotny nurt jej działalności naukowo-badawczej dotyczy restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Główny wykonawca lub współwykonawca wielu projektów naukowo-badawczych, w tym m.in. Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Autorka i współautorka licznych prac naukowych z zakresu systemowych przemian społecznych, politycznych i gospodarczych publikowanych w kraju i za granicą. Laureatka prestiżowych nagród i wyróżnień. Członkini redakcji kwartalnika „Studia Socjologiczne” w latach 2004-2008. Dr hab. Kaja Gadowska, prof. UJ była także profesorem wizytującym w ramach programów wymiany bilateralnej oraz Erasmus+ na Uniwersytecie w Tel Awiwie, Uniwersytecie w Heidelbergu, Uniwersytecie Karola w Pradze, Uniwersytecie Tamkang w Nowym Tajpej, Uniwersytecie Jordańskim w Ammanie oraz Uniwersytecie Międzynarodowym w Rabacie.

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską