Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wręczono MediaTory. Beata Michniewicz AuTORytetem studentów

Wręczono MediaTory. Beata Michniewicz AuTORytetem studentów

Już po raz 13. studenci dziennikarstwa z całej Polski przyznali nagrody najlepszym dziennikarzom i ludziom mediów. W tym roku nagrodę główną w kategorii AuTORytet odebrała, związana od ponad 35 lat z radiową Trójką, Beata Michniewicz. Podczas sobotniej gali w Auditorium Maximum UJ poznaliśmy także laureatów w pozostałych 8 kategoriach.

 

MediaTory to plebiscyt, w którym od 2007 roku studenci dziennikarstwa z całej Polski wskazują i nagradzają najważniejsze oraz najbardziej wartościowe ich zdaniem zjawiska w polskich mediach. W tym roku do głosowania uprawnionych było ponad 10 tysięcy przyszłych adeptów dziennikarstwa z 22 uczelni.

O tym, że AuTORytetem 2019 została Beata Michniewicz, organizatorzy poinformowali opinię publiczną w połowie listopada. Ta kategoria jest wyjątkowa, ponieważ głosujący - przyszli dziennikarze - sami mogą podać i wybrać swój zawodowy wzorzec. Organizatorzy nie podają w niej listy nominowanych nazwisk jak w przypadku innych nominacji. Tegoroczna laureatka od 1983 roku jest dziennikarką radiowej Trójki, na antenie której prowadzi wywiady o tematyce politycznej. Jest jednym z gospodarzy "Salonu politycznego Trójki" i "Pulsu Trójki" oraz cotygodniowego "Śniadania Trójki". Wymyśliła plebiscyt Srebrne Usta, w którym słuchacze wybierają najbardziej oryginalne wypowiedzi polskich polityków.

- Po tym, jak dowiedziałam się, że otrzymałam tę nagrodę, stwierdziłam, że dziennikarz musi czasem pełnić rolę mediatora. Czasem wiąże się to z godzeniem wody z ogniem. W mojej pracy bliski jest mi ogień, bo bez niego nie ma politycznego dziennikarstwa. Woda też jest niezbędna, ponieważ nie można z tym ogniem przesadzić. Nie można wszystkiego spalić. W pewnym momencie trzeba ten ogień ugasić, jeśli za bardzo płonie - przekonywała Beata Michniewicz.

Laureatka zapytana, co znalazłoby się w słowniku dziennikarskich wartości, odpowiedziała, że z pewnością zostawianie swoich poglądów politycznych za drzwiami studia, a najlepiej instytucji, w której się pracuje. - Ponadto życzliwość wobec polityków, którzy na nią nie zasługują, ale to nie znaczy, że pobłażanie. Ważna też jest umiejętność wysłuchania racji obu stron i niezajmowanie własnego stanowiska. Ciągle wierzę w media publiczne i w Trójkę. Myślę, że w każdych warunkach i w każdych czasach można i należy to robić - dodała.

W kategorii NawigaTOR triumfował Paweł Pieniążek - autor licznych publikacji o wojnie w Syrii i rzeczowych opisów złożonej sytuacji w kraju po latach ciągłej wojny. Studenci nagrodzili go też za obserwację i relacjonowanie gwałtownych zmian zachodzących w państwie uzależnionym od światowych mocarstw.

Statuetkę ObserwaTORa otrzymała Magda Łucyan za cykl rozmów z byłymi więźniami obozu KL Auschwitz-Birkenau. Reporterka stacji TVN wykazała w nich dziennikarską wrażliwość, poszukiwanie prawdy u bezpośrednich świadków historii i skłanianie następnych pokoleń do refleksji.

- Spędziłam w Auschwitz kilka tygodni. Cały czas zastanawiałam się, jak byli więźniowie żyją z tym, co przeżyli. Oni te obrazy mają w pamięci. Stracili tam swoich bliskich, widzieli śmierć tysięcy ludzi, widzieli współwięźniów, którzy byli prowadzeni prosto do gazu. Do dzisiaj to przeżywają. Emocje u moich rozmów były ogromne. Zadawałam sobie pytanie, czy mam prawo, by wracali do tego. Wszyscy moi rozmówcy bardzo podkreślali, że zależy im, by młodzi ludzi poznali te historie. Chcą, by to co przeżyli, nie zostało zapomniane i by młode pokolenia wyciągały z tego wnioski. By ta szczepionka II wojny światowej cały czas działała - mówiła Magda Łucyan.

Za relacjonowanie faktów dotyczących zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz za rzeczowe i wyważone relacje w momencie, w którym w kraju zapanowała żałoba, w kategorii TORpeda zwyciężył Jakub Kaługa z radia RMF FM. Jako AkumulaTOR głosujący wskazali Magdalenę Miśkę-Jackowską, która na antenie RMF Classic prowadzi audycję Zagraj to jeszcze raz poświęconą twórcom muzyki filmowej. Statuetkę otrzymała m.in. za potęgowanie emocji wyniesionych z kina i wartościową lekcję wzbogaconą o kalendarium premier i sesji nagraniowych.

ReformaTORem wybrano Roberta Sochę. Dziennikarza Superwizjera TVN nagrodzono za śledztwo dowodzące nieprawidłowości w sprawie śmierci Jakuba Schimandy i wskazanie innej przyczyny śmierci nastolatka niż przyjęta wcześniej przez prokuraturę. Materiał przyczynił się do wznowienia postępowania i odwołania szefa prokuratury.

Najlepszym DetonaTORem 2019 zostali Tomasz i Marek Sekielscy. Ich wstrząsający dokument Tylko nie mów nikomu o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księży poruszył polskie społeczeństwo. Obraz zainicjował dyskusję na temat patologii w Kościele i doprowadził do konfrontacji ofiar z księżmi-oprawcami.

- Kierunek, w jakim potoczyła się dyskusja o problemie pedofilii w polskim Kościele, toczy się absolutnie w dobrym kierunku. Jeślibyśmy spojrzeli, jak rozmawiano o tym rok czy kilka lat temu w szeroko rozumianej przestrzeni publicznej, to jesteśmy w zupełnie innym miejscu. Myślę, że nasz film sprawił, że świadomość wielu osób zmieniła się jak i postrzegania sprawy przestępstw popełnianych przez duchownych. Zmienia się też nastawienie wymiaru sprawiedliwości. Śledczy dziś inaczej, reagują i podchodzą do spraw, w których podejrzanym jest duchowny. Ten rozpostarty parasol nad przestępcami seksualnymi, którzy byli księżmi, już tak szeroko otwarty nie jest. Robimy kolejny film i jestem przekonany, że jeszcze w tym temacie wiele wydarzy się - powiedział Tomasz Sekielski.

ProwokaTORem została Marta Szarejko. Głosujący docenili ją za cykl rozmów z seksuolożkami, które przełamały tabu życia seksualnego kobiet w Polsce. Za nowatorskie podejście do tematu edukacji zdrowotnej, skonfrontowanie doświadczeń znanych osób i gwiazd z opiniami ekspertów oraz promowanie wiedzy o zdrowiu w sposób lekki i z humorem w kategorii InicjaTOR nagrodzono Michała Figurskiego z radia ZET..

Organizatorami 13. edycji plebiscytu byli Stowarzyszenie MediaTory oraz Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa UJ. Współorganizatorem wydarzenia jest Uniwersytet Jagielloński.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Wystąpienie Rektora UJ z okazji rozpoczynającego się nowego roku akademickiego
Una Europa Future University Lab – nowy wymiar kreowania uniwersytetu przyszłości
Na UJ powstanie przekład książki o dawnych sygnetach drukarskich
Nowoczesna karetka powiększyła flotę Szpitala Uniwersyteckiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj