Studenci medycyny ruszają na pomoc uniwersyteckim szpitalom

Rzesza studentów trzech medycznych wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum zadeklarowała pomoc na zasadzie wolontariatu Szpitalowi Uniwersyteckiemu i Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu. Na liście jest już ponad 300 osób i zapisują się nowe.

Przypomnijmy, że władze UJ CM zdecydowały o utworzeniu bazy studentów chętnych do udzielenia wsparcia związku z zagrożeniem epidemiologicznym związanym z koronawirusem SARS-CoV- 2 i potencjalnymi potrzebami w zakresie zabezpieczenia pracy szpitali klinicznych. - Postanowiliśmy stworzyć bazę studentów wszystkich trzech wydziałów UJ CM, która pozwoli nam nawiązać szybki kontakt z osobami chcącymi poświęcić swój czas i wiedzę w sytuacji, gdyby taka pomoc okazałaby się potrzebna - mówił w ubiegłym tygodniu prorektor UJ ds. CM prof. Tomasz Grodzicki.

Studenci wydziałów: Lekarskiego, Farmaceutycznego i Nauk o Zdrowiu nie zawiedli. Akcja wystartowała w 13 marca. Do wczoraj zgłosiło się już ponad 300 chętnych, a wciąż dołączają kolejni. Zapisy przyjmowane są poprzez formularz zgłoszeniowy.

"Na liście jest już ponad 300 osób i zapisują się nowe - bardzo dziękujemy! Teraz z wolontariuszami będą się już bezpośrednio kontaktować szpitale, które najlepiej wiedzą, jakiego wsparcia potrzebują. Czekajcie więc na kontakt. Wkrótce przedstawione zostaną szczegółowe informacje, m.in. gdzie, jaka i w jakim wymiarze pomoc jest potrzebna. Na tę chwilę wiemy, że potrzebne jest wsparcie przy rejestracji pacjentów, obsłudze poczty pneumatycznej czy transporcie chorych" - poinformował UJ CM na swoim profilu na Facebooku.

Wolontariusze zostaną także oddelegowani do pracy w centrum obsługi telefonicznej krakowskiego Sanepidu. Z wszystkimi zostaną podpisane umowy wolontariackie, które m.in. przewidują objęcie ich ubezpieczeniem OC i NNW.

Prawie 1,8 miliona złotych uzbierano w ramach akcji #ujdlaszpitala
Studenci UJ chcą dostarczyć 2000 przyłbic do krakowskich szpitali
Zespół UJ zwyciężył w międzynarodowym konkursie mediacyjnym
UJ CM poszukuje studentów, którzy wesprą uniwersyteckie szpitale