Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktywiści szyją maseczki dla krakowskiego personelu medycznego

Aktywiści szyją maseczki dla krakowskiego personelu medycznego

Już ponad 3800 członków liczy obywatelska grupa "Maseczki dla krakowskich medyków", która powstała na Facebooku. Pomysłodawcami akcji byli lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego (USD). Specjalną kampanię społeczną #grunwald2020 uruchomił także Szpital Uniwersytecki w Krakowie (SU).

 

Zagrożenie koronawirusem skutkuje tym, że maseczki chirurgiczne tak bardzo potrzebne w codziennej pracy lekarzy są niemal niedostępne na rynku. Co więcej, ich koszt jest znacznie wyższy niż jakiś czas temu. Grupa "Maseczki dla krakowskich medyków" powstała na Facebooku, by wesprzeć szpitale w Krakowie. Jak to działa? Aktywiści zbierają niezbędny materiał i w domach szyją deficytowy towar. Sami organizują też transport do szpitali.

"Proszę nie woźcie sami maseczek do szpitali, skoordynujemy to tak, by ograniczyć niepotrzebny kontakt osobisty dla nas wszystkich. Nie zapominajmy, że mamy siedzieć w domu jeśli to tylko możliwe! Nie róbmy nic, co narazi nas na niepotrzebny kontakt z wirusem. Mamy ponad 100 kierowców, dziękujemy! Nie szukamy już więcej" - napisała na Facebooku Aleksandra Tomaszewska, jedna z koordynatorek akcji.

Osoby, które chcą uszyć maseczki, proszone są o wypełnienie formularza. Z kolei szwalnie, zakłady krawieckie czy hurtownie mogą zgłosić chęć wsparcia akcji na adres: krakowskiekrawcowewakcji@gmail.com.

- Po raz kolejny okazuje się, że my Polacy w sytuacjach kryzysowych potrafimy działać. Lekarze z naszego szpitala poprosili, aby spróbować załatwić maseczki chirurgiczne wielorazowego użytku. Rzuciłam hasło. Zaczęli się zgłaszać ludzie dobrej woli, którzy mogą usiąść i szyć. Zgłaszają się firmy z materiałami, prywatne osoby, które mogą pomóc w transporcie. Do tej pory otrzymaliśmy około stu maseczek. Jeśli będziemy mieć ich tysiąc, jakoś sobie poradzimy. Nasi pracownicy również są zaangażowani w akcję: niektórzy również szyją, inni odbierają je od ludzi, jadąc do pracy. Wspomagają nas też stomatolodzy, którzy musieli zamknąć swoje gabinety. Przekazują nam płyny antybakteryjne, jednorazowe maseczki i rękawiczki. Ludzie na bieżąco starają się nam pomóc. Bardzo to doceniamy i bardzo dziękujemy - mówi Katarzyna Pokorna-Hryniszyn, rzecznik USD.

Kampania społeczna #grunwald2020

"Aby bitwa z koronawirusem zakończyła się spektakularnym zwycięstwem, jak ta pod Grunwaldem, prosimy zapewnijcie naszym szpitalnym rycerzom przyłbice! Zwracamy się z ogromną prośbą o przekazywanie szpitalowi środków ochrony osobistej: medycznych przyłbic ochronnych, gogli i maseczek z filtrem Ffp2 i Ffp3. Przyjmiemy ich każdą ilość, a Państwo zapiszecie się na kartach historii" - informuje z kolei w komunikacie Szpital Uniwersytecki.

Rzeczy można przekazywać na adres:

  • Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków - w budynku administracji, na parterze przy stanowisku ochrony;
  • Macieja Jakubowskiego 2, 30-688 Kraków - przy kasie, wejście nr 3, budynek A.

Darowizny można także przesyłać pocztą na adres: ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków, z dopiskiem #grunwald2020. Osobą kontaktową w sprawie przekazania materiałów jest rzecznik prasowy SU Maria Włodkowska: mwlodkowska@su.krakow.pl.

Polecamy również
Rektorzy krytykują władze RP w sprawie informowania o COVID-19
Technologia opracowana na UJ zabezpiecza powierzchnie przed mikroorganizmami
Konsul Węgier uhonorowana medalem „Plus ratio quam vis”
Specjaliści z USD wszczepili największy implant w sercu nastolatka

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj