Studenci UJ chcą dostarczyć 2000 przyłbic do krakowskich szpitali

Rusza akcja Samorządu Studentów Wydziału Lekarskiego UJ CM, której celem jest produkcja i dystrybucja przyłbic ochronnych dla personelu krakowskich szpitali. Do pomocy może się włączyć każdy student Uniwersytetu Jagiellońskiego. Celem jest wyprodukowanie 2000 przyłbic.

Przyłbica to uzupełniający element odzieży ochronnej, który zmniejsza ryzyko związane z zakażeniami przenoszonymi drogą kropelkową. Chroni także błony śluzowe ust, oczu i nosa przed kontaktem, np. z zanieczyszczonymi dłońmi czy przedmiotami. W związku apelami szpitali dotyczącymi braku wystarczającej liczby środków ochrony osobistej w obecnej sytuacji pandemii, studenci Wydziału Lekarskiego UJ CM postanowili ruszyć z akcją domowej produkcji przyłbic dla krakowskich medyków.

”Przyłbica to taki hełm dla medyka. Stanowi pierwszą barierę ochronną. O dziwo jest bardzo tania i prosta w wykonaniu. Folia, gąbka i gumka - tylko tyle potrzeba. Dlatego rusza Akcja Mobilizacja! Możesz nas wesprzeć poprzez domową produkcję przyłbic z darmowych materiałów, które dostarczymy pod drzwi Twojego mieszkania. Jeśli dysponujesz autem, zachęcamy także do pomocy w transporcie. Jak wygląda produkcja? Post z odpowiedzią na to pytanie opublikujemy wkrótce” - napisali organizatorzy na Facebooku.

Chętni do udziału w projekcie powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy. Zgłosić mogą się jedynie osoby, które nie są objęte nadzorem epidemiologicznym i nie przebywają w kwarantannie zleconej przez organy państwowe lub lekarza. Regulamin akcji jest dostępny TUTAJ.

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską