Opublikowano nowe sekwencje SARS-Cov-2 od polskich pacjentów

Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii we współpracy z badaczami z Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum oraz Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie opracowali sekwencje wirusów SARS-CoV-2 wyizolowanych bezpośrednio od polskich pacjentów.

Sukces ten należy aż do trzech grup: ViroGenetics - BSL3 Laboratory of Virology, Human Genome Variation Research Group, Bioinformatics Research Group, których liderami są odpowiednio prof. Krzysztof Pyrć, prof. Wojciech Branicki i dr hab. Paweł Łabaj.

Opracowane sekwencje wirusów są najbliżej spokrewnione ze szczepami pochodzącymi z Anglii, jak wykazała analiza z użyciem bazy danych nextstrain, w której znajduje się ponad 9500 sekwencji wirusa uzyskanych w różnych regionach świata. Sekwencje opracowane w Małopolskim Centrum Biotechnologii przy zastosowaniu technologii AmpliSeq (Thermo Fisher Scientific) udostępnione zostały w bazie danych GISAID i są dostępne na stronie nextstrain.org.

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny