Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Prof. Jacek Popiel objął stanowisko rektora UJ [ZDJĘCIA+WIDEO]

Prof. Jacek Popiel objął stanowisko rektora UJ [ZDJĘCIA+WIDEO]

Uniwersytet Jagielloński ma nowego rektora. 1 września obowiązki te przejmie prof. Jacek Popiel, dotychczasowy prorektor ds. polityki kadrowej i finansowej. Zastąpi prof. Wojciecha Nowaka, który kierował najstarszą polską uczelnią w latach 2012-2020. Podczas uroczystości w Librarii Collegium Maius nastąpiło także przekazanie władz prorektorskich i dziekańskich w kadencji 2020-2024.


- Nie ukrywam, że to dla mnie specyficzny, wzruszający i niezwykle ważny  moment. 8 lat to z jednej strony bardzo długi okres czasu dla rektora, ale z drugiej to błysk w historii uniwersytetu. Bez fałszywej skromności powiem, że jestem dumny, że mogłem pracować z wyśmienitymi prorektorami, dziekanami, kanclerzem, kwestorem, kierownikami poszczególnych działów. Te 8 lat to wystarczający okres. To dobry moment na zmiany i cieszę się, że one następują - powiedział ustępujący dziś rektor UJ.

Prof. Jacek Popiel jest 306. rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na kadencję 2020-2024 został powołany 12 maja br. wolą Kolegium Elektorów. Przez ostatnie 8 lat był prorektorem UJ ds. polityki kadrowej i finansowej. Wcześniej pełnił m.in. funkcję dziekana Wydziału Polonistyki UJ, a także prorektora i przez 2 kadencje rektora Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie [obecnie Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego - przyp. red.].

- Dla każdego nauczyciela akademickiego, który przejmuje władzę w uniwersytecie, jest to szczególny moment. Z naszą uczelnią jestem związany od 42 lat jako pracownik, wcześniej były jeszcze czasy studenckie. Jestem z pokolenia, które zawsze uważało, że Uniwersytet Jagielloński musi żyć dniem dzisiejszym, jutrzejszym, ale nie może zapominać o swoich wielkich dokonaniach od historycznego 12 maja 1364 roku. Wiedza historyczna daje nam w praktyce możliwość rozwiązywania najtrudniejszych problemów, przed którymi będziemy stali od 1 września - powiedział prof. Jacek Popiel.

We wtorek odbyło się również przekazanie władz prorektorskich. Prof. Jacka Popiela zastąpił dotychczasowy dziekan Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej prof. Piotr Jedynak. Nowym prorektorem ds. badań naukowych został prof. Piotr Kuśtrowski, który przez ostatnie 4 lata kierował Wydziałem Chemii. Zmiana nastąpiła też na stanowisku prorektora ds. rozwoju, którym jest teraz prof. Jarosław Górniak, dziekan Wydziału Filozoficznego w latach 2012-2020. Z kolei prof. Dorota Malec, która w kadencji 2016-2020 była odpowiedzialna za rozwój uczeni, objęła nowo utworzone stanowisko prorektora ds. współpracy międzynarodowej.

Spore zmiany nastąpiły we władzach dziekańskich. Nowych kierowników ma aż 11 z 16 wydziałów UJ. Są to: dr hab. Piotr Pierzchalski, prof. UJ (Wydział Nauk o Zdrowiu); dr hab. Jacek Nowak, prof. UJ (Wydział Filozoficzny); prof. Stanisław Sroka (Wydział Historyczny); dr hab. Władysław Witalisz (Wydział Filologiczny); dr hab. Jarosław Fazan, prof. UJ (Wydział Polonistyki); prof. Wojciech Macyk (Wydział Chemii); dr hab. Joanna Zalewska-Gałosz, prof. UJ (Wydział Biologii), dr hab. Ewa Bogacz-Wojtanowska, prof. UJ (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej); dr hab. Paweł Laidler, prof. UJ (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych); prof. Jolanta Jura (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii) i prof. Marek Drewnik (Wydział Geografii i Geologii).

Pięcioro dziekanów będzie pełniło tę funkcję przez kolejne 4 lata. Na 2. kadencję zostali powołani: prof. Jerzy Pisuliński (Wydział Prawa i Administracji), prof. Maciej Małecki (Wydział Lekarski); prof. Jacek Sapa (Wydział Farmaceutyczny), prof. Ewa Gudowska-Nowak (Wydział Fizyki, Informatyki i Astronomii Stosowanej) oraz prof. Włodzimierz Zwonek (Wydział Matematyki i Informatyki).

Zobacz video galerię
Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Prof. Paweł Zajdel laureatem nagrody Francuskiego Towarzystwa Chemicznego
Prof. Paweł Zajdel laureatem nagrody Francuskiego Towarzystwa Chemicznego
UJ stawia na sport. Nowoczesne obiekty powstaną na kampusie
UJ stawia na sport. Nowoczesne obiekty powstaną na kampusie
Polskie dwory tematem przewodnim śniadania profesorskiego
Polskie dwory tematem przewodnim śniadania profesorskiego
Profesor Krzysztof Pyrć w Europejskiej Grupie Ekspertów ds. Wariantów SARS-CoV-2
Profesor Krzysztof Pyrć w Europejskiej Grupie Ekspertów ds. Wariantów SARS-CoV-2

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj