Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

5 lat Domu Ronalda McDonalda przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym

5 lat Domu Ronalda McDonalda przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym

W październiku mija 5 lat od otwarcia Domu Ronalda McDonalda przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie (USD). W pierwszej tego typu placówce w Polsce z bezpłatnego pobytu korzystają rodziny małych pacjentów leczonych w uniwersyteckiej lecznicy. W ciągu 60 miesięcy działalności Dom udzielił gościny i wsparcia 433 rodzinom, oferując im 47 627 bezpłatnych noclegów w komfortowych warunkach.

 

Krakowski Dom Ronalda McDonalda został otwarty 14 października 2015 roku. Jego główną misją od pierwszego dnia jest zapewnienie wsparcia rodzinom w najtrudniejszych chwilach - w czasie choroby dziecka. "Dom poza domem" to pierwsze takie miejsce w Polsce, gdzie pobyt najbliższych hospitalizowanego dziecka jest całkowicie bezpłatny.

Średnia długość pobytu rodziny w Domu wynosi 20 dni. Najdłużej, bo przez 382 dni, mieszkali w nim bliscy Amelki, najczęściej – bo aż 28 razy wracała rodzina leczonej onkologicznie Ani. Największą odległość między swoim domem a Szpitalem Uniwersyteckim pokonała rodzina małej Wiktorii, która przyjechała na leczenie do Krakowa aż z Hawick w Szkocji.

- Dom w Krakowie jest jednym z 377 takich miejsc na świecie, ale, jak na razie, jedynym w Polsce. Już niedługo, w grudniu tego roku planujemy otwarcie drugiego polskiego Domu, który powstaje przy Szpitalu Pediatrycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jako pierwszy na świecie będzie miał strefę o funkcjach przedszkolnych – podkreśla Katarzyna Nowakowska, prezes zarządu i dyrektor wykonawcza Fundacji.

W Domu Ronalda McDonalda zatrzymują się rodzice najciężej chorych dzieci, leczonych na oddziałach onkologicznym, hematologicznym i kardiochirurgicznym szpitala, pochodzący z najodleglejszych od szpitala miejsc. To także rodziny tych dzieci, które w szpitalu muszą zostać najdłużej. Pod dachem Domu w bezpośrednim sąsiedztwie szpitala mogą mieszkać całe rodziny, aby zaoszczędzić dziecku dodatkowego stresu związanego z długą rozłąką z najbliższymi. Dla rodziców możliwość mieszkania w komfortowych warunkach Domu, blisko dziecka daje poczucie bezpieczeństwa i bezcennego w tym trudnym okresie wsparcia.

Na ponad 1200 metrach kwadratowych powierzchni użytkowej Domu znajduje się dwadzieścia komfortowych apartamentów, w których mogą mieszkać całe rodziny, często ze zdrowym rodzeństwem hospitalizowanego dziecka. Mieszkańcy mogą korzystać z dużej, wspólnej kuchni, przestronnej jadalni, pralni, strefy odpoczynku, bawialni i biblioteki. Jednocześnie z pobytu w Domu może korzystać dwadzieścia rodzin.

- Dodatkowo 2 pokoje zostały przystosowane dla potrzeb gości z niepełnosprawnością. Dom otacza piękny stary ogród, który oprócz ozdoby, pełni także rolę terapeutyczną dla mieszkających tu rodzin. Zieleń, ogromna kwietna łąka, drzewa, ptaki przylatujące do karmnika zbudowanego przez jedną z mieszkających u nas rodzin uspokajają domowników i ich gości, którzy najczęściej odwiedziny w USD kończą wizytą w naszym Domu – opowiada Dorota Skowerska-Witek, menedżer Domu.

 

 

- Dom Ronalda McDonalda działający przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie jest prawdziwym wcieleniem w życie filozofii opieki skoncentrowanej na całej rodzinie. Bliscy dzieci leczonych na oddziałach naszego szpitala mają tu do dyspozycji wszystko, co pozwala na odpoczynek, właściwą dbałość o higienę, chwile relaksu. Rodzice przebywający w komfortowych, domowych warunkach są dzięki temu bardziej wypoczęci. Ma to pozytywny wpływ na psychikę ich dzieci, które mniej się boją. Wiedzą, że mama i tata są w pobliżu. Łatwiej wtedy poddają się niezbędnym zabiegom medycznym. Stała obecność najbliższych przy dziecku ma duże znaczenie dla jego hospitalizacji i dobrze służy w szybszym powrocie do zdrowia – podkreśla prof. Krzysztof Fyderek, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Bardzo ważną rolę w krakowskim Domu pełnią wolontariusze, którzy każdego dnia wspierają rodziców zmagających się z chorobą dzieci. Przez ostatnie pięć lat wzbogacili oni misję Domu o 9038 godzin swojego zaangażowania.

Liczby podsumowujące 5 lat działalności Domu potwierdzają skalę potrzeb szpitala, małych pacjentów i ich rodzin.

„Aby rodzina mogła być razem” – to misja powstałej w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda, należącej do sieci organizacji dobroczynnych Ronald McDonald House Charities, która wspiera szpitale w 65 krajach na świecie. W Polsce w centrum uwagi Fundacji znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka skoncentrowana na rodzinie w czasie ciężkiej choroby jej najmłodszych członków i pobytu w szpitalu. 

fot. Wojciech Wójtowicz

Polecamy również
W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Widok zawartości stron Widok zawartości stron