Wręczenie księgi pamiątkowej prof. Maciejowi Salamonowi

Profesorowi Maciejowi Salamonowi, wybitnemu historykowi i numizmatykowi, badaczowi historii i kultury Bizancjum wręczona została, jako dowód uznania jego pozycji naukowej, księga zatytułowana "Studia Byzantina et Slavica". Zbiór artykułów przygotowany został przez grono 39 uczniów i przyjaciół Profesora z kraju i zagranicy.

Profesor Maciej Salamon był pierwszym dziekanem powołanego w 1992 Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, wieloletnim kierownikiem Zakładu Historii Bizancjum oraz przewodniczącym Komisji Bizantynistycznej przy Komitecie Nauk o Kulturze PAN i Polskim Towarzystwie Historycznym. Był też członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów i współorganizatorem Kongresów Zagranicznych Badaczy Historii Polski. Profesor został wyróżniony członkostwem honorowym Polskiego Towarzystwa Historycznego i Stowarzyszenia Historyków Starożytności.

Seminarium prowadzone przez prof. Salamona skupiało historyków, filologów klasycznych, archeologów i historyków sztuki, z których wielu obecnie zajmuje stanowiska profesorskie na różnych uczelniach.

Niezwykła wiedza Profesora, jego skromność i życzliwość, spotykają się z szerokim uznaniem całego środowiska. Nic więc dziwnego, że wymuszona stanem pandemii decyzja o odwołaniu przygotowanej od wielu miesięcy uroczystości wręczenia księgi pamiątkowej została przyjęta w środowisku ze zrozumieniem, ale i z głębokim rozczarowaniem.

Przekazanie na ręcę prof. Salamona pamiątkowego wydawnictwa odbyło się 10 listopada w kameralnym gronie w gabinecie dziekana Wydziału Historycznego UJ prof. Stanisława Sroki. Księgę pamiątkową oraz list gratulacyjny wręczył dr hab. Stanisław Turlej, redaktor tomu, uczeń i następca prof. Salamona.

Rektorzy debatowali nad przyszłością polskich uczelni
Towarzystwo Doktorantów UJ nagrodzone w konkursie PRODOK
UJ CM w ogólnoeuropejskim projekcie nad chorobami rzadkimi
Na Wydziale FAIS rozwijają nowoczesne technologie fotowoltaiczne