Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Świetny występ studentów prawa w konkursie FDI Moot 2020

Świetny występ studentów prawa w konkursie FDI Moot 2020

Za nami światowe finały konkursu Foreign Direct Investment International Arbitration Moot 2020. Drużyna Uniwersytetu Jagiellońskiego - w składzie: August Adamowicz, Roxana Krzyżowska, Justyna Sikora, Maria Włoskowicz oraz Anna Zymuła - zajęła w nim 3. miejsce na świecie, ustępując jedynie zespołom z Brazylii i Francji. Opiekunem studentów jest mec. Aleksandra Żanowska, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UJ.

FDI Moot jest jednym z największych międzynarodowych konkursów z zakresu arbitrażu inwestycyjnego. Na podstawie fikcyjnego stanu prawnego uczestnicy przygotowują pisemną argumentację w imieniu powoda oraz pozwanego, a następnie reprezentują strony w symulacjach posiedzeń arbitrażowych. Sędziami konkursu są światowej klasy specjaliści z zakresu arbitrażu inwestycyjnego. W konkursie oceniane są zarówno umiejętności pisemnej argumentacji, researchu prawniczego, jak i umiejętności retoryczne, przy czym najtrudniejszą częścią jest adresowanie pytań arbitrów.

W finałach ustnych konkursu, w których wzięło udział 77 drużyn z całego świata, reprezentanci UJ wystąpili łącznie w 9 meczach, w których pokonali w bezpośrednich starciach jedne z najlepszych uniwersytetów świata, w tym m.in. National University of Singapore czy University of International Business and Economics z Pekinu. Zajmując 3. miejsce, studenci wyrównali najlepszy wynik w historii startów Uniwersytetu Jagiellońskiego w konkursie.

- Przygotowania do konkursu tradycyjnie zaczynają się na początku maja. W związku z niepewną sytuacją wywołaną pandemią w tym roku drużyna rozpoczęła prace dopiero na początku lipca. Ponieważ konkurs składa się z dwóch etapów: pisemnego oraz ustnego, w pierwszej części przygotowań prace skupiły się na sporządzeniu pism procesowych. Pod koniec września rozpoczęliśmy przygotowania do etapu ustnego. Prace w tym roku odbywały się online, głównie w drodze wideokonferencji, ponieważ również finały konkursu odbywały się w formie zdalnej - mówi mec. Aleksandra Żanowska.

I dodaje: - Drużynę UJ na konkurs FDI Moot prowadzę od 2016 roku. W trakcie studiów reprezentowałam uczelnią w szeregu konkursów typu moot court, w tym także w FDI Moot w 2014 roku. Choć wtedy była to całkowicie oddolna inicjatywa studentów, udało nam się z zająć 3. miejsce w tym konkursie. Gdy w 2016 roku studenci ówczesnej drużyny UJ na konkurs FDI Moot zgłosili się do mnie po pomoc w przygotowaniach, bez wahania przyjęłam rolę trenera. Od tego czasu udało się zmienić tę oddolną inicjatywę studencką w projekt, który co roku odbywa się na uczelni. W tym zakresie podkreślić należy, że bez wsparcia dziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jerzego Pisulińskiego, projekt ten nie rozwinąłby się do obecnego kształtu. Drużyna UJ od lat wpierana jest również przez Kancelarię Baker McKenzie Krzyżowski i Wspólnicy sp.k.

Udział w konkursach typu moot court pozwala studentom prawa nabyć umiejętności, które dopełniają wiedzę zdobywaną w toku pozostałych zajęć akademickich. Studentów biorących udział w takim konkursie można porównać do małej kancelarii, która przez pół roku pracuje nad jedną, konkretną sprawą. Studenci zatem uczą się nie tylko stosowania prawa do danych stanów faktycznych, ale także w celu wykazania konkretnego stanowiska procesowego, korzystnego dla reprezentowanej strony. Uczestnicy takich konkursów nabywają umiejętność sporządzania pism procesowych w sposób przejrzysty oraz przekonujący. Dodatkowo w toku przygotowań do etapów ustnych mają szanse zacząć wypracowywać swój styl wystąpień, ucząc się jednocześnie technik przekonywania i prezentacji, które będą przydatne w przyszłości, również na sali sądowej.

- Kluczem do sukcesu jest też umiejętność pracy w zespole, która praktyce również jest istotna. W oparciu o swoje własne doświadczenie oraz historie byłych członków drużyny, mogę ocenić, że nabycie takiego zestawu umiejętności jeszcze w trakcie studiów ułatwia odnalezienie się absolwentom prawa na rynku pracy - przekonuje mec. Aleksandra Żanowska.

Polecamy również
Towarzystwo Doktorantów UJ nagrodzone w konkursie PRODOK
Towarzystwo Doktorantów UJ nagrodzone w konkursie PRODOK
NAWA dofinansuje umiędzynarodowienie szkół doktorskich na UJ
NAWA dofinansuje umiędzynarodowienie szkół doktorskich na UJ
Wojewoda apeluje do studentów, by pomogli w walce z COVID-19
Wojewoda apeluje do studentów, by pomogli w walce z COVID-19
Żydowski Instytut Historyczny wyróżnił prace napisane na UJ
Żydowski Instytut Historyczny wyróżnił prace napisane na UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj