Prof. Łukasz Gaweł dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. prof. Piotr Gliński powołał w poniedziałek na stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie dr. hab. Łukasza Gawła, prof. UJ z Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego (WZiKS UJ). Pięcioletnia kadencja nowego dyrektora upłynie 15 listopada 2025 roku.

Muzeum Narodowe w Warszawie (MN), założone w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych, to jedno z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku znalazło ważne miejsce w planach nowego państwa i jego stolicy. Modernistyczny gmach, siedzibę muzeum, wzniesiono w latach 1927-1938. Dziś zbiory MN liczą ok. 830 tys. dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności. Obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki oraz ryciny, fotografie, numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo. Muzeum ma cztery oddziały: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii.

Łukasz Gaweł jest absolwentem studiów teatrologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz doktorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa - historia teatru (2001, Działalność artystyczna Starego Teatru w latach 1954–1963. Narodziny legendy). Habilitował się w dyscyplinie nauk o zarządzaniu, w dziedzinie nauk humanistycznych (2011, Szlaki dziedzictwa kulturowego. Teoria i praktyka zarządzania). Od 2019 r. jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się zarządzaniem dziedzictwem kulturowym oraz publicznymi organizacjami kultury. Autor m.in. książek Dolny Śląsk, Kraków, Zamki Polski, Polska - Skarby UNESCO, Stanisław Wyspiański - życie i twórczość, a także współautor monografii Dwór polski - architektura, tradycja, historia. Redaktor (wraz z prof. Emilem Orzechowskim) zeszytów naukowych Zarządzanie w Kulturze oraz serii wydawniczej Biblioteka Zarządzania Kulturą.

W latach 2008-2012 był wicedyrektorem Instytutu Kultury UJ, a w następnej kadencji jego dyrektorem. Przez kolejne 3 lata był zastępcą dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie ds. strategii, rozwoju i komunikacji. Od grudnia ub. roku pełnił obowiązki dyrektora MN.

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską