Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Na rynku księgarskim pojawiła się nowa historia literatury polskiej

Na rynku księgarskim pojawiła się nowa historia literatury polskiej

Badacze z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego - prof. Magdalena Popiel i prof. Tomasz Bilczewski we współpracy z prof. Stanleyem Billem z Uniwersytetu w Cambridge - opracowali nową historię literatury polskiej. Tom z posłowiem wybitnego historyka Normana Daviesa i esejem laureatki Nagrody Bookera Jennifer Croft ukazał się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Światowa historia literatury polskiej. Interpretacje to panoramiczny obraz literatury polskiej wszystkich epok: od średniowiecza po wiek XXI, od Bogurodzicy po twórczość Adama Zagajewskiego i Olgi Tokarczuk. Tworzy go ponad 30 analiz wybranych utworów literackich napisanych przez ponad 30 komparatystów, znawców literatury i kultury polskiej z całego świata: od Kanady, USA i Brazylii po Chiny i Japonię. Poszczególne studia stanowią zapis uważnej lektury dzieł, które weszły w obieg literatury światowej. Wybitni badacze o wielokulturowym i wielojęzycznym doświadczeniu korzystają przy tym z wielu idiomów nowoczesnej humanistyki: znajdziemy tu historycznoliterackie i filologiczne rewizje oraz polemiki, ekokrytyczne odczytania czy studia poświęcone intermedialnym mechanizmom recepcji. Szczególną uwagę poświęcono praktyce, teorii i historii translacji, a zamieszczony słownik w postaci ponad 150 kapsuł wyjaśnia najważniejsze konteksty interpretowanych utworów.

"Do tej pory nie mieliśmy w polskim literaturoznawstwie dzieła o takim charakterze i takiej wartości jak to opracowanie stworzone wspólnym wysiłkiem plejady znakomitych badaczek i badaczy, pracujących w różnych językach i różnych kulturach na czterech kontynentach" - czytamy w recenzji prof. Małgorzaty Czermińskiej.

"Jeślibym sam miał zaproponować tytuł tego znakomitego tomu, zdecydowałbym się pewnie na Globalny kalejdoskop literatury polskiej czy taką oto formułę: Literatura polska – ulica szeroka jak świat. Tytuł nie ma jednak większego znaczenia. Ważne, że dzięki tej książce pojawia się przed nami wspaniały przemarsz polskich utworów literackich prezentowanych przez badaczy z różnych krajów i kultur, którzy za sprawą rozważań nad oddziaływaniem przekładu poruszają rozmaite intelektualne i emocjonalne struny" - napisał z kolei w posłowiu prof. Norman Davies.

Tom powstał w dwóch wersjach językowych - z myślą o studentach, badaczach i wielbicielach literatury polskiej i światowej. Jego angielskie tłumaczenie zostanie opublikowane w jednym z największych brytyjskich wydawnictw akademickich w roku 2021.

Uczestnikami projektu byli: Emiliano Ranocchi (Udine), Andrea Ceccherelli (Bolonia), Charles Zaremba (Marsylia), Luigi Marinelli (Rzym), Bożena Shallcross (Chicago), Rolf Fieguth (Fryburg), François Rosset (Lozanna), Kris Van Heuckelom (Leuven), Brigita Speičytė (Wilno), Henryk Siewierski (Brasília), Michał Mrugalski (Berlin), Tokimasa Sekiguchi (Tokyo), Monika Woźniak (Rzym), Jens Herlth (Fryburg), Katia Vandenborre (Bruksela), Ariko Kato (Nagoya), Michał Paweł Markowski (Chicago), Ursula Phillips (Londyn), Stanley Bill (Cambridge), Bożena Karwowska (Vancouver), Maria Delaperrière (Paryż), Knut Andreas Grimstad (Oslo), Tomas Venclova (New Haven), Leonard Neuger (Sztokholm), Wiktor Jaźniewicz (Mińsk), Joanna Niżyńska (Bloomington), Tamara Trojanowska (Toronto), Giovanna Tomassucci (Piza), Irina Adelgejm (Moskwa), Wu Lan (Pekin), Clare Cavanagh (Evanston).


Polecamy również
Spotkanie wspomnieniowe poświęcone śp. prof. Franciszkowi Ziejce
Spotkanie wspomnieniowe poświęcone śp. prof. Franciszkowi Ziejce
Sukces badaczek UJ w programie L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki
Sukces badaczek UJ w programie L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki
Wybitny naukowiec i lekarz z doktoratem honoris causa UJ
Wybitny naukowiec i lekarz z doktoratem honoris causa UJ
Europejski grant dla projektu realizowanego w UJ CM
Europejski grant dla projektu realizowanego w UJ CM

Widok zawartości stron Widok zawartości stron