Poznaliśmy tytuły nominowane w konkursie Mądra Książka Roku

W piątek 29 stycznia została ogłoszona lista 15 książek nominowanych w konkursie Mądra Książka Roku na najlepszą książkę popularnonaukową. O tym, którzy autorzy otrzymają statuetki Euklidesa w 5 kategoriach, przekonamy się w maju. Organizatorem plebiscytu jest Uniwersytet Jagielloński i portal Mądre Książki, a partnerem Copernicus Festival.

Mądra Książka Roku to ekspercki konkurs, który stanowi wsparcie i wskazówkę dla czytelników poszukujących ambitnych lektur. Na półki księgarń każdego roku trafiają tysiące tytułów, wśród których bardzo trudno wyszukać te wartościowe. Czasami dobrze jest zatem skorzystać z pomocy ekspertów, którzy polecą najciekawsze z nich.

Już teraz wszystkie nominowane książki zasługują na tytuł Mądrej Książki, czyli takiej, która przystępnym językiem opowiada o złożonych sprawach, podsyca głód poznawania, inspiruje do własnych poszukiwań i refleksji. W tegorocznym konkursie nagrody zostaną przyznane w następujących kategoriach: książka roku dla dorosłych, książka roku dla dzieci, najlepsza książka w opinii społeczności akademickiej UJ, książka szczególnie polecana przez redaktorów portalu Mądre Książki, a także książka wskazana przez internautów i czytelników "Gazety Wyborczej".

Lista książek nominowanych w edycji 2020

Książki dla dorosłych:

• Juan Luis Arsuaga, Życie. Fascynująca podróż przez 4 miliardy lat (tłum. Ewa Ratajczyk) - wydawnictwo Znak,
  • Michael J. Benton, Dinozaury odkryte na nowo. Jak rewolucja naukowa rewiduje historię (tłum. Andrzej Hołdys) - wydawnictwo Prószyński i s-ka,
  • Robb Dunn, Nie jesteś sam w domu (tłum. Krzysztof Skonieczny) - wydawnictwo CCPress,
  • Roger Eatwell, Matthew Goodwin, Narodowy populizm. Zamach na liberalną demokrację (tłum. Witold Kurylak) - wydawnictwo Post Factum,
  • Eric R. Kandel, Zaburzony umysł. Co nietypowe mózgi mówią o nas samych (tłum. Dariusz Rossowski) - wydawnictwo CCPress,
  • Adam Kucharski, Prawa epidemii. Skąd się epidemie biorą i czemu wygasają (tłum. Jowita Maksymowicz-Hamann) - wydawnictwo Relacja,
  • Joseph LeDoux, Historia naszej świadomości. Jak po czterech miliardach lat ewolucji powstał świadomy mózg (tłum. Anna Binder, Marek Binder) - wydawnictwo CCPress,
  • Jacques Le Goff, Czas uświęcony Jakub de Voragine i "Złota Legenda" (tłum. Barbara Szczepańska) - oficyna wydawnicza Volumen
  • Larry Wolff, Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia (tłum. Tomasz Bieroń), wydawnictwo MCK,
  • Richard Wrangham, Paradoks dobra. Dlaczego jesteśmy tak dobrzy, skoro jesteśmy tak źli? (tłum. Piotr J. Szwajcer) - wydawnictwo CIS.

Książki dla dzieci i młodzieży:

• Clive Gifford, Pete Gamlen (ilustracje) Zapaszki. O wszystkich smrodach świata (tłum. Adam Pluszka) - wydawnictwo Kropka,
  • Joanna Guszta, Przemek Liput (opracowanie graficzne), Miasto Potwór - wydawnictwo Kropka,
  • Opracowanie zbiorowe, 12 sprytnych sposobów, jak ocalić nasz świat (tłum. Adam Tuz) - wydawnictwo Prószyński i s-ka,
  • Tomasz Rożek, Nauka. To lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd - wydawnictwo Wilga,
  • Joanna Tosik, Magdalena Tosik, Nikodem Pręgowski (ilustracje), Średniowieczny Toruń. Instrukcja - wydawnictwo Na przykład.

Wszystkie nominowane książki już wkrótce będzie można nabyć w krakowskiej księgarni De Revolutionibus Books&Cafe. Poszczególne tytuły będą na bieżąco prezentowane na fanpage’u konkursu na Facebooku. Lista autorów nagrodzonych statuetkami Euklidesa dla najlepszych książek popularnonaukowych wydanych w Polsce w 2020 roku zostanie ogłoszona w maju.

Grafika: Okładki książek nominowanym w konkursie Mądra Książka Roku 2020

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka