Były dziekan WBBiB UJ członkiem Chilijskiej Akademii Nauk

Kazimierz Strzałka, emerytowany profesor Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (WBBiB UJ), otrzymał nominację na stanowisko zagranicznego członka korespondencyjnego Chilijskiej Akademii Nauk. Wyróżnienie to zostało mu przyznane w uznaniu akademickich i osobistych zasług oraz powiązań naukowych z badaczami z Ameryki Południowej.

Prof. Kazimierz Strzałka od 1997 do 2018 roku kierował Zakładem Fizjologii i Biochemii Roślin UJ. W latach 1999-2002 był dyrektorem Instytutu Biologii Molekularnej UJ, a przez kolejne 6 lat sprawował funkcję dziekana WBBiB UJ. Od 2007 roku przewodniczył Radzie Małopolskiego Centrum Biotechnologii, a następnie, do przejścia na emeryturę, pełnił obowiązki dyrektora Centrum.

Zainteresowania badawcze profesora Strzałki dotyczą formowania się i rozwoju aparatu fotosyntetycznego, wpływu różnych czynników na fizyczne własności tylakoidów i błon modelowych, procesu wydzielania tlenu w fotosyntezie, funkcji tokoferoli i plastochinonu w mechanizmach fotoprotekcyjnych, karotenoidów i cyklu ksantofilowego, wpływu metali ciężkich na rośliny, organizmów ekstremofilnych i ich mechanizmów adaptacyjnych do warunków stresowych. Jego dorobek naukowy obejmuje blisko 250 artykułów naukowych, kilka rozdziałów w książkach oraz ponad 360 komunikatów konferencyjnych (indeks H = 35).

Warto przypomnieć, że w roku 2015 Universidad de Concepcion przyznał prof. Kazimierzowi Strzałce medal "Visita Distinguida" za wkład w rozwój współpracy naukowej pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim i chilijską uczelnią.

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny