Skomercjalizowany kandydat na lek. Badania prowadzono w UJ CM

Technologia, która ma pomóc w leczeniu zaburzeń psychicznych, to efekt wieloletniej współpracy badawczej firmy Adamed, zespołu naukowców z Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum oraz Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Kandydat na lek został skomercjalizowany przez Adamed Pharma na rzecz amerykańskiej firmy Acadia Pharmaceuticals.

Jak poinformował Adamed, spółka zawarła wyłączną globalną umowę licencyjną z Acadia Pharmaceuticals Inc. - firmą zajmującą się rozwojem przełomowych rozwiązań w neuropsychiatrii służących poprawie jakości życia. Umowa dotyczy dalszych prac rozwojowych nad innowacyjną molekułą z potencjałem do wykorzystania w leczeniu zaburzeń psychicznych. Wynalazek ten, objęty kilkoma zgłoszeniami patentowymi złożonymi, został stworzony przez polskich naukowców, a prawa własności intelektualnej wygenerowane dotychczas w trakcie rozwoju cząsteczki pozostaną w Polsce, z uwzględnieniem praw Acadii określonych w umowie. Adamed będzie miał wyłączność na lek na rynku polskim oraz możliwość jego wdrożenia w Polsce oraz w innych częściach Europy.

Technologia ta jest efektem wieloletniej współpracy Adamedu z Uniwersytetem Jagiellońskim Collegium Medicum oraz Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Zaangażowanie  naukowców z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM pracujących pod kierunkiem prof. Marcina Kołaczkowskiego obejmowało przede wszystkim charakterystykę farmakologiczną in vitro opracowywanych kandydatów na lek. Efektem współpracy prowadzonej w ramach neuropsychiatrycznej platformy badawczej jest doprowadzenie innowacyjnej cząsteczki posiadającej potencjał do leczenia zaburzeń psychicznych do zaawansowanego etapu rozwoju przedklinicznego.

- Postępy w naukach podstawowych pozwalają nam coraz lepiej zrozumieć przyczyny i przebieg chorób, dzięki czemu możliwe jest coraz skuteczniejsze projektowanie nowych rozwiązań terapeutycznych. Czekają na nie miliony pacjentów - mówi prof. Kołaczkowski, kierujący Katedrą Chemii Farmaceutycznej UJ CM, prodziekan Wydziału Farmaceutycznego ds. nauki i rozwoju.

Adamed finansując projekt, doprowadził cząsteczkę do zaawansowanego etapu rozwoju przedklinicznego. Acadia Pharmaceuticals to firma, która opracowała pimawanserynę (Nuplazid) -pierwszy i jak dotąd jedyny lek, zatwierdzony w 2016 r. przez FDA do leczenia halucynacji i urojeń związanych z psychozą w chorobie Parkinsona. Firma ta dołoży wszelkich starań, aby dokończyć ewaluację przedkliniczną, przeprowadzić molekułę przez cały etap rozwoju klinicznego, aż do dopuszczenia jej do obrotu. Zgodnie z zapisami umowy licencyjnej Adamed otrzyma wynagrodzenie typu up-front oraz w przyszłości dalsze płatności za osiągnięcie kolejnych etapów realizacji projektu do łącznej maksymalnej kwoty ok. 122 mln dolarów. Będzie też uprawniony do opłaty licencyjnej od sprzedaży netto.

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską