Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wizyta konsula generalnego Republiki Słowacji

Wizyta konsula generalnego Republiki Słowacji

Konsul generalny Republiki Słowackiej Tomáš Kašaj złożył w piątek wizytę w Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas spotkania z rektorem najstarszej polskiej uczelni prof. Jackiem Popielem i prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorotą Malec omówione zostały m.in. kwestie współpracy w szkolnictwie wyższym, walki z pandemią w obu krajach i funkcjonowania Szpitala Uniwersyteckiego (SU).


Prof. Jacek Popiel przybliżył znaczenie 4 szpitali będących własnością UJ dla wspólnoty uczelni w najtrudniejszych momentach pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Przypomniał, że jeszcze jako rektor dawnej PWST w Krakowie współpracował blisko ze słowackim środowiskiem artystycznym, zachęcając studentów do mierzenia się ze słowackimi tekstami dramatycznymi. Zapewnił też, że obecna współpraca ze słowackimi szkołami wyższymi i ośrodkami naukowymi ma dla niego osobiście dużą wartość i liczy na dalszą, owocną współpracę z Konsulatem Generalnym Republiki Słowackiej w Krakowie.

Jak przyznał Tomáš Kašaj, budowa nowej siedziby SU jest dla Słowaków źródłem inspiracji. Nasi południowi sąsiedzi planują bowiem powstanie szpitala wielospecjalistycznego w Martin, a swoimi doświadczeniami z poszczególnych etapów budowy krakowskiej placówki chętnie dzieli się ze stroną słowacką dyrektor SU Marcin Jędrychowski. Konsul generalny podkreślił również, że źródłem dumy są dla niego działalność i osiągnięcia Szkoły Prawa Słowackiego na Wydziale Prawa i Administracji UJ.

Uniwersytet Jagielloński ma podpisane porozumienie bilateralne o współpracy naukowej z Uniwersytetem Komeńskiego w Bratysławie. Umowa została podpisana na poziomie ogólnouczelnianym w 1963 roku, jest bezterminowa i zakłada wymianę pracowników. Z kolei od 2005 roku Biblioteka Jagiellońska współpracuje ze Słowacką Biblioteką Narodową. W ramach programu Erasmus+ UJ zawarł 64 umowy międzyinstytucjonalne, w tym m.in. z Uniwersytetem Komeńskiego w Bratysławie, Uniwersytetem Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy, Uniwersytetem Świętych Cyryla i Metodego w Trnawie oraz Uniwersytetem Pavla Jozefa Šafárika w Koszycach. Obejmują one możliwość wymiany studentów i pracowników naukowych w celach dydaktycznych i szkoleniowych oraz możliwość odbywania praktyk studenckich na słowackich uczelniach.

Uniwersytet Jagielloński prowadzi również współpracę z uczelniami ze Słowacji w ramach międzynarodowych sieci współpracy Utrecht Network i European Universities Association.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Warsztaty Popular Respublica Litteraria na Wydziale Polonistyki UJ
Warsztaty Popular Respublica Litteraria na Wydziale Polonistyki UJ
Studentka UJ laureatką  programu "Nowe technologie dla dziewczyn"
Studentka UJ laureatką programu "Nowe technologie dla dziewczyn"
Dr Katarzyna Gajos z nagrodą <span lang="en">Frans Habraken Best Paper Award 2021</span>
Dr Katarzyna Gajos z nagrodą Frans Habraken Best Paper Award 2021
Naukowcy z UJ rozwijają badania nad nanoklatkami białkowymi
Naukowcy z UJ rozwijają badania nad nanoklatkami białkowymi

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj