Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

UJ stawia na sport. Nowoczesne obiekty powstaną na kampusie

UJ stawia na sport. Nowoczesne obiekty powstaną na kampusie

Kampus 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego na Ruczaju zostanie rozbudowany. Wkrótce ruszy tam budowa Uczelnianego Centrum Sportowo-Rekreacyjnego. Przetarg na wartą ponad 26 mln złotych inwestycję został właśnie rozstrzygnięty. Za kilkanaście miesięcy studenci będą mieli do dyspozycji m.in. boiska, korty tenisowe, elementy małej architektury oraz ciągi pieszo-rowerowe.


Przypomnijmy, że Uniwersytet Jagielloński świętował zamknięcie wieloletniej budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ w 2018 roku. Naturalną koleją rzeczy było uzupełnienie istniejących obiektów o kolejne funkcje. Dziś w nowoczesnych budynkach dydaktycznych i badawczych kształci się niemal połowa wszystkich studentów UJ, którzy na zajęcia wychowania fizycznego muszą dojeżdżać do ośrodka Studium Wychowania Fizycznego i Sportu przy ul. Piastowskiej. Ponadto posiadana baza sportowa jest niewystarczająca, przez co uczelnia jest zmuszona wynajmować dodatkowe obiekty, a to pociąga za sobą znaczne środki finansowe. Niebawem ta sytuacja ma się zmienić.

Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego podjęły decyzję o wybudowaniu na kampusie Uczelnianego Centrum Sportowo-Rekreacyjnego. Najkorzystniejszą ofertę w zakończonym postępowaniu przetargowym na wykonanie robót budowlanych złożyła firma GretaSport z Dąbrowy Górniczej, która swoje prace wyceniła na nieco ponad 26,6 mln złotych. Termin realizacji zaplanowano na 18 miesięcy od dnia podpisania kontraktu. Jeśli więc wszystko pójdzie zgodnie z założonym harmonogramem, inwestycja powinna być sfinalizowana w pierwszym kwartale 2023 roku.

W ramach projektu - u zbiegu ulic Łojasiewicza, Poletkowej i Gronostajowej - powstanie dwukondygnacyjny budynek, w którym znajdą się siłownia, pomieszczenia fitness, szatnie z węzłami sanitarnymi, zaplecze techniczno-administracyjne oraz sala konferencyjna i trybuny z 330 miejscami. W planach jest również kilka boisk do piłki nożnej, rugby, koszykówki i siatkówki plażowej, korty tenisowe oraz elementy małej architektury - siłownia zewnętrzna, ławki, stoły szachowe i do ping-ponga. Całość dopełni układ komunikacyjny wraz z miejscami parkingowymi.

Teren, na którym wyrośnie sportowy kompleks, stanowi obszar o istotnych walorach przyrodniczych. Ponieważ Uniwersytetowi Jagiellońskiemu zależy na ich utrzymaniu, władze uczelni zleciły dodatkową ekspertyzę ekologiczną. Specjaliści z Fundacji Botaniki Polskiej im. Władysława Szafera opracowali szereg rozwiązań, które zostaną zrealizowane. Zakładają one liczne kompensacje przyrodnicze, tj. budowę zbiornika wodnego do rozmnażania się płazów, reintrodukcję wybranych gatunków łąk trzęślicowych oraz publicznie dostępne trasy edukacyjne. Dodatkowo w celu powiększenia terenów zielonych UJ pozyskał od osób prywatnych sąsiednie działki o powierzchni 0,5 ha i mocno ograniczył pierwotne plany inwestycyjne, by jak najmniej ingerowały one w naturalne środowisko.

Polecamy również
Koncert w 658. rocznicę założenia Uniwersytetu Jagiellońskiego
Koncert w 658. rocznicę założenia Uniwersytetu Jagiellońskiego
Koncert plenerowy w Ogrodzie Botanicznym UJ
Koncert plenerowy w Ogrodzie Botanicznym UJ
Uniwersytet Jagielloński świętuje 658. rocznicę powstania [ZDJĘCIA]
Uniwersytet Jagielloński świętuje 658. rocznicę powstania [ZDJĘCIA]
"<span lang="en">Nature Communications</span>" donosi o badaniach naukowców z UJ
"Nature Communications" donosi o badaniach naukowców z UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron