Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

2. Międzynarodowy Kongres Tischnerowski

2. Międzynarodowy Kongres Tischnerowski

- Należę do pokolenia, które było pod wielkim wpływem księdza profesora Józefa Tischnera. Moje przemyślenia na temat wolności ukształtowały się właśnie pod jego wpływem – mówił rektor UJ prof. Jacek Popiel, otwierając zorganizowany po 10 latach Drugi Kongres Tischnerowski, który tym razem odbywa się pod hasłem "Oblicza wolności".

 

Prof. Popiel nawiązał do osobistych wspomnień z lat 1981- 82, kiedy wykłady w auli ówczesnego Instytutu Polonistyki UJ przy ulicy Gołębiej 13, wygłaszał ks. Józef Tischner, obecny patron tej sali. W tym gorącym politycznie okresie (w październiku w Gdańsku odbywa się pierwszy zjazd NSZZ "Solidarność"), w wypełnionej po brzegi sali Józef Tischner prowadzi wykłady dotyczące fenomenologii Hegla, ale każdy ze słuchaczy zdaje sobie sprawę, że odnoszą się one do rzeczywistości, która dzieje się w tym momencie w kraju. O dziwo wykłady te były kontynuowane także po wprowadzeniu stanu wojennego. Dla studentów, to co wówczas Tischner mówi o Heglu, w czym zawiera także uwagi o fundamentalnych relacjach między panem a niewolnikiem i interpretacje pojęcia wolności, staje się podstawą, która pozwala przetrwać te trudne lata. Zarazem umożliwia przyjęcie postawy, która umożliwia przeniesienie problematyki wolności w sferę myśli i rozumu.

Prof. Jacek Popiel przytoczył także zanotowane wtedy zdanie Tischnera, które jest wskazaniem, że mówienie o wolności rozpoczyna się sferze myślenia:  - W chwili, w której czujemy w duszy wolność, świat staje się dla nas bardziej zrozumiały. W momencie, kiedy ten świat ogranicza naszą wolność, w tym samym momencie widzimy, że świat ten staje się niezrozumiały. Wtedy od razu czujemy, ze stajemy się niewolnikami tego świata, a w gruncie rzeczy jesteśmy niewolnikami własnej niezdolności  zrozumienia tego, co się dzieje.

W 2020 roku minęło 20 lat od śmierci Józefa Tischnera. W 2021 roku obchodzona jest z kolei  90. rocznica jego urodzin. II Kongres Tischnerowski ma za zadanie przypomnieć osobę Księdza Profesora oraz postawić pytanie o aktualność jego myśli. O ile w czasie I Kongresu, w roku 2011, jego twórczość badana była przez pryzmat prawdy i dobra, o tyle teraz tematem przewodnim będzie wolność oraz jej rozmaite oblicza.

W kongresie wezmą udział m.in. Rocco Buttiglione, Chantal Delsol, Jacek Filek, Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz, Ludger Hagedorn, Władysław Stróżewski, Tadeusz Szawiel, Karol Tarnowski, ks. Alfred J. Wierzbicki i Jan Woleński.

Kongres organizowany jest przez Instytut Myśli Józefa Tischnera we współpracy z Wydziałami Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
"Solidarność jest jeszcze przed nami". Jubileuszowe Dni Tischnerowskie
"Solidarność jest jeszcze przed nami". Jubileuszowe Dni Tischnerowskie
WSMiP UJ realizuje międzynarodowy projekt badawczy
WSMiP UJ realizuje międzynarodowy projekt badawczy
Jesienna Szkoła XR na Malcie
Jesienna Szkoła XR na Malcie
40 lat Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego
40 lat Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj