Sieć The Guild apeluje o wspieranie uniwersytetów jako centrów innowacji

Sieć The Guild of European Research-Intensive Universities, której jednym z członków-założycieli jest Uniwersytet Jagielloński, zaapelowała o przyznanie zwiększonych funduszy na cele związane z transferem wiedzy oraz wspieraniem naukowców w zakresie wdrażania innowacji.

Jednym z priorytetów European Research Area (ERA) jest wdrażanie wyników badań oraz innowacyjnych osiągnięć techniki i wykorzystywanie ich w gospodarce i inicjatywach społecznych. Naukowcy zobowiązani są do przemyślenia, w jaki sposób prowadzą badania, a także w jaki sposób oraz kogo informują o ich wynikach. To prowadzi uniwersytety do coraz głębszego zaangażowania w innowację na poziomie lokalnym, począwszy od wspierania przedsięwzięć komercyjnych swoich pracowników, a skończywszy na oferowaniu dostępu do bazy ekspertów miejscowym firmom.

Sieć The Guild apeluje o zwrócenie uwagi na następujące kwestie:

• wprowadzenie systemowego wsparcia finansowego dla aktywności związanej z transferem wiedzy,
  • organizacja pozafinansowego wsparcia dla inicjatyw związanych z transferem wiedzy,
  • wpieranie projektów komercyjnych pracowników uniwersytetów oraz współpraca z przemysłem i innymi sektorami pozaakademickimi,
  • promowanie transferu wiedzy we wszystkich obszarach badawczych,
  • współpraca uniwersytetów z otoczeniem prowadząca do rozwiązania rzeczywistych problemów na poziomie lokalnym.

Sieć The Guild podkreśla wagę roli podmiotów związanych z badaniami i szkolnictwem wyższym, a w szczególności uniwersytetów, w wypracowaniu realistycznych, ambitnych i możliwych do zrealizowania rozwiązań oraz ich implementacji.

Źródło: The Guild

Pełna treść apelu (w języku angielskim)
Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM