Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Szczątki wybitnego fizyka złożono w Panteonie Narodowym

Szczątki wybitnego fizyka złożono w Panteonie Narodowym

133 lata temu Kraków żegnał na cmentarzu Rakowickim prof. Zygmunta Wróblewskiego. Żegnał ze wszystkimi honorami. Świadczą o tym różne zachowane historyczne świadectwa. Pozostały dokumenty, teksty przemówień, pośmiertnych artykułów - mówił rektor UJ prof. Jacek Popiel podczas uroczystości przeniesienia doczesnych szczątków znamienitego profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego do krypt Panteonu Narodowego w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie.

Prof. Zygmunt Wróblewski i prof. Karol Olszewski byli pierwszymi naukowcami na świecie, którym udało się skroplić tlen. Obaj uczeni zostali pochowani na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Z inicjatywą przeniesienia ich szczątków - w przededniu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - wystąpiła Fundacja Panteon Narodowy. Uroczystość odbyła się 19 października 2018 roku. Jednak w sarkofagu prof. Wróblewskiego złożono jedynie ziemię z jego grobu. Dzisiejsza uroczystość przeniesienia jego doczesnych szczątków była możliwa, ponieważ udało się sfinalizować formalności sądowe związane z dysponowaniem przez UJ grobem zmarłego bezpotomnie naukowca.

Prof. Jacek Popiel w okolicznościowym wystąpieniu podkreślił, że biografia profesora Zygmunta Wróblewskiego w pełni obrazuje życiorysy wielu polskich uczonych XIX wieku, którzy na przekór sytuacji politycznej - nieistniejącego w wyniku zaborów państwa - próbowali osiągnąć sukcesy, uświadamiali światu o istnieniu Polski, polskiej nauki i sztuki.

- Dzisiejsza uroczystość jest spełnieniem woli twórcy Panteonu Narodowego prof. Franciszka Ziejki i członków kierowanej wówczas przez niego Rady Fundacji Panteon Narodowy. Niech kolejne pokolenia, odwiedzając krypty tej świątyni, zatrzymają się przy grobach Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego i dostrzegą, że u początków wielu światowych odkryć w dziedzinie nauki są także osiągnięcia tych znamienitych profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego - powiedział rektor UJ.

Zygmunt Wróblewski urodził się w 28 października 1845 r. w Grodnie. W wieku 17 lat zapisał się na Uniwersytet w Kijowie. Wziął udział w powstaniu styczniowym. Pojmany w lipcu 1863 r. został skazany na zesłanie. Po niemal 6 latach został zwolniony i udał się do Berlina w celu leczenia choroby oczu. Pobyt tam wykorzystał na dalsze kształcenie się. W 1870 r. zapisał się na Uniwersytet w Heidelbergu, a następnie wyjechał do Monachium, w którym w 1874 r. tamtejszy uniwersytet przyznał mu stopień doktora. W 1876 r. uzyskał habilitację w Strasburgu. 4 lata później otrzymał stypendium Akademii Umiejętności, co pozwoliło mu na 2-letni pobyt w Paryżu.

We wrześniu 1882 r., po 13 latach emigracji, wrócił do kraju, do Krakowa. Objął Katedrę Fizyki Doświadczalnej na UJ. Postarał się o jej zelektryfikowanie, co wzbudziło zrozumiałą sensację. W lutym 1883 r. profesorowie Wróblewski i Olszewski rozpoczęli wspólną pracę nad skropleniem powietrza. Sukces przyszedł natychmiast. Po raz pierwszy udało im się skroplić tlen 29 marca, a azot - 13 kwietnia. Oprócz tego prof. Zygmunt Wróblewski wykonał szereg badań nad własnościami skroplonych gazów, związkiem między stałym a ciekłym stanem materii oraz elektrycznymi własnościami materii przy najniższych temperaturach. Odkrycia te przyniosły mu wiele prestiżowych wyrazów uznania ze strony nauki światowej.

Prof. Zygmunt Wróblewski odszedł przedwcześnie w wieku 43 lat w wyniku tragicznego wypadku, który miał miejsce 25 marca 1888 r. w jego laboratorium w Collegium Physicum. Pracując nad swoją publikacją, wywrócił na siebie stojącą na stole lampę naftową. W wyniku doznanych, rozległych oparzeń zmarł 3 tygodnie później.

Zobacz video galerię
Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Widok zawartości stron Widok zawartości stron