Zaszczytna nagroda dla Kliniki Urologii Szpitala Uniwersyteckiego

Oddział Kliniczny Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie - jako jedyny w południowej Polsce i jeden z pięciu ośrodków akademickich w kraju - już po raz kolejny znalazł się w gronie elitarnych jednostek, które otrzymały prestiżową akredytację Europejskiej Rady Urologii (European Board of Urology - EBU), uzyskując najwyższą ocenę.

- Jest to dla mnie powód do szczególnej dumy i satysfakcji, ponieważ dowodzi to zarówno atmosfery panującej w zespole, jak i głębokiego zrozumienia celu, dla którego tu jesteśmy. Nie tylko edukacji, nie tylko jakości udzielania świadczeń, ale również dbania o naszych podopiecznych. Dobrze wykształcony urolog, umiejący z rozwagą podchodzić do najnowszych metod z krytyczną oceną tychże, jest gwarantem zarówno bezpieczeństwa pacjenta, jak i gwarantem, by serwis, który oferuje, był najwyższej próby - mówi Piotr Chłosta, kierownik Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego.

Oddział Kliniczny Urologii jest pełnoprofilowym centrum diagnostyczno-leczniczo-dydaktycznym oferującym kompletny zakres świadczeń urologicznych w dziedzinie urologii dorosłych. W ośrodku przeprowadza się wszystkie zabiegi z dziedziny uroonkologii oraz zabiegi z powodu schorzeń nienowotworowych. Rutynowo wykonywane są operacje metodą laparoskopii z powodu nieprawidłowości układu moczowo-płciowego, w tym m.in. radykalna laparoskopowa prostatektomia, czyli doszczętne wycięcie gruczołu krokowego z powodu nowotworu, laparoskopowa częściowa bądź całkowita resekcja miąższu nerki z powodu guza, laparoskopowa cystektomia z odtworzeniem ciągłości dróg moczowych, bądź laparoskopowe operacje z wykorzystaniem wyłącznie jednego portu.

Istotnym elementem działalności ośrodka jest leczenie chorych z wykorzystaniem technik znikomo inwazyjnych, zastępujących klasyczne otwarte operacje wrodzonych lub nabytych nieprawidłowości układu moczowego i wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet i mężczyzn. W Oddziale Klinicznym Urologii SU w Krakowie przeprowadza się implantacje sztucznego zwieracza cewki moczowej jako jednego z uznanych sposobów leczenia nietrzymania moczu będącego następstwem całkowitego braku czynności zwieracza zewnętrznego cewki.

Ośrodek dysponuje najnowocześniejszym instrumentarium endoskopowym oraz możliwością leczenia chorych na kamicę moczową laserami i litotrypterami mechanicznymi.

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską