Ranking CWUR: Uniwersytet Jagielloński najlepszą polską uczelnią

Uniwersytet Jagielloński pozostaje najwyżej notowaną uczelnią z Polski w rankingu The Center for World University Rankings (CWUR). W zestawieniu ujęto 2000 szkół wyższych i instytutów z całego świata, w tym 40 polskich. Na czele rankingu niezmiennie od 11 lat Uniwersytet Harvarda.

CWUR jest tworzony w oparciu o 8 kryteriów: sukcesy absolwentów i kadry dydaktycznej w międzynarodowych konkursach, zatrudnienie absolwentów na dyrektorskich stanowiskach w firmach o zasięgu globalnym, publikacje w cenionych pismach naukowych oraz najbardziej wpływowych periodykach, cytowalność, indeks Hirscha całej uczelni oraz liczbę międzynarodowych patentów.

Zestawienie tradycyjnie zdominowały uczelnie ze Stanów Zjednoczonych, których w pierwszej dziesiątce jest 8. Miejsca na podium zajęły kolejno Uniwersytet Harvarda, Instytut Techniczny w Massachusetts oraz Uniwersytet Stanforda. Na 4. i 5. miejscu znalazły się dwie brytyjskie uczelnie - Uniwersytet Cambridge i Uniwersytet Oksfordzki. W pierwszej "10" sklasyfikowano jeszcze Uniwersytet Princeton, Uniwersytet w Chicago, Uniwersytet Columbia, Uniwersytet Pensylwanii oraz Kalifornijski Instytut Techniczny.

Wśród polskich uczelni najwyższe 381. miejsce zajął Uniwersytet Jagielloński. Drugi jest Uniwersytet Warszawski (402. miejsce) a trzecia Akademia Górniczo-Hutnicza (590.). W zestawieniu ujęto jeszcze m.in. Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN (638.), Politechnikę Warszawską (711.), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (818.), Narodowe Centrum Badań Jądrowych (826.), Uniwersytet Wrocławski (832.), Warszawski Uniwersytet Medyczny (917.), Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (926.) i Politechnikę Wrocławską (999.).

Pełne wyniku The Center for World University Rankings są dostępne na stronie cwur.org.

Koncert w 658. rocznicę założenia Uniwersytetu Jagiellońskiego
Koncert plenerowy w Ogrodzie Botanicznym UJ
Uniwersytet Jagielloński świętuje 658. rocznicę powstania [ZDJĘCIA]
"<span lang="en">Nature Communications</span>" donosi o badaniach naukowców z UJ