Pierwsze światło na nowo powstającej linii PolyX w NCPS SOLARIS

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego poinformowało, że w tym tygodniu na linii badawczej PolyX po raz pierwszy uzyskano wiązkę twardego promieniowania rentgenowskiego. Jest to kamień milowy w konstrukcji tej linii, której oddanie do użytkowania planowane jest na przyszły rok.

Zespół linii badawczej PolyX - w składzie prof. Paweł Korecki, dr Katarzyna Sowa, dr Tomasz Kołodziej oraz dr Paweł Wróbel - od wielu miesięcy intensywnie pracował nad uzyskaniem pierwszego światła. W tym tygodniu, po przejściu testów radiologicznych linii, udało się uchwycić wiązkę promieniowania rentgenowskiego trafiającą na ekran fluorescencyjny i powodującą silna emisję światła.

Linia PolyX wykorzystuje polichromatyczne promieniowanie rentgenowskie i achromatyczną optykę polikapilarną. Takie promieniowanie ma szerokie zastosowania w mikroobrazowaniu i mikrospektroskopii rentgenowskiej. Linia będzie szczególnie przydatna dla naukowców z dziedzin tj., nauki o materiałach, chemia, biologia i medycyna, nauki o środowisku i Ziemi czy badania dzieł sztuki.

Powstanie linii PolyX było możliwe dzięki ścisłej współpracy naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo Hutniczej i Instytutu Fizyki Jądrowej PAN oraz w konsultacjom z badaczami z całej Polski.

Więcej o nowo powstającej linii PolyX można przeczytać na stronie NCPS SOLARIS.

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską