Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ponad 90 mln zł dla naukowców z UJ w dwóch konkursach NCN

Ponad 90 mln zł dla naukowców z UJ w dwóch konkursach NCN

Narodowe Centrum Nauki (NCN) opublikowało listy rankingowe konkursów OPUS 22 i SONATA 17. Złożono w nich łącznie 3005 wniosków, których wartość opiewała na niemal 3,3 mld zł. Ostatecznie do finansowania zakwalifikowano 589 przedsięwzięć z zakresu badań podstawowych. Naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego na realizację 72 projektów otrzymają 90 448 858 zł.


OPUS jest konkursem skierowanym do szerokiego grona odbiorców. Nie ma w nim ograniczeń co do zaawansowania kariery naukowej kierownika projektu, posiadanego stopnia naukowego lub doświadczenia w prowadzeniu badań. Wszyscy konkurujący ze sobą naukowcy podlegają kryteriom oceny, wśród których znajdują się m.in. poziom naukowy zaplanowanych badań, nowatorski charakter problemu naukowego, którego rozwiązanie jest proponowane, wpływ realizacji projektu badawczego na rozwój dyscypliny naukowej czy osiągnięcia naukowe kierownika projektu.

W tej edycji konkursu OPUS - oprócz wniosków obejmujących krajowe projekty badawcze, projekty z udziałem partnerów zagranicznych lub z wykorzystaniem przez polskie zespoły wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych - można było składać również wnioski o finansowanie projektów realizowanych we współpracy Lead Agency Procedure w programie Weave. Dzięki tej ścieżce możliwe było zaplanowanie projektu we współpracy z zagranicznymi zespołami z Austrii, Czech, Słowenii, Niemiec lub Szwajcarii, które występowały równolegle o środki na realizację tych projektów do właściwych dla nich instytucji finansujących badania.

W konkursie OPUS 22 do finansowania zakwalifikowano 36 projektów, których kierownikami są naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego na łączną kwotę ponad 52 mln zł. Wśród nich najwyższe dofinansowanie w wysokości 3,6 mln zł otrzymał prof. Paweł Zajdel z Wydziału Farmaceutycznego, którego badania mają dostarczyć nowych informacji na temat mechanizmów zaangażowanych w rozwój chorób neuropsychiatrycznych i neurologicznych oraz przyczynić się do poszukiwania nowych, bezpiecznych terapii tych zaburzeń. Grant w konkursie przyznano również dr hab. Joannie Dyduch z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych, która zrealizuje projekt poświęcony izraelskiej polityce energetycznej w procesie transformacji. Opracowanie skutecznej metody krakingu tworzyw sztucznych prowadzonego na nowych, hierarchicznych katalizatorach o selektywności ukierunkowanej na pozyskanie cennych produktów przemysłowych będzie z kolei przedmiotem badań prof. Kingi Góry-Marek z Wydziału Chemii.

Konkurs SONATA 17 skierowany jest do badaczy ze stopniem doktora, uzyskanym od 2 do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem i ma na celu wsparcie osób rozpoczynających karierę̨ naukową w prowadzeniu innowacyjnych badań. Laureaci z UJ otrzymają w nim prawie 38,5 mln zł na realizację 36 projektów. Jednym z nich jest dr Kamil Ruszała z Wydziału Historycznego, który przybliży pamięć o zapomnianych zarówno polskiej, jak i w europejskiej historiografii obozach uchodźców wojennych w Austro-Węgrzech w latach 1914-1918. Badania dr Eweliny Dobosz z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii pozwolą wyjaśnić, dlaczego jednostki cierpiące na paradontozę są bardziej podatne na infekcje wirusowe. Natomiast dr inż. Marta Pacia z Jagiellońskiego Centrum Rozwoju Leków (JCET) zaproponowała opracowanie unikatowej metodyki badawczej do wieloparametrowej oceny fenotypu śródbłonka w izolowanych naczyniach krwionośnych.

Listy rankingowe konkursów OPUS 22 i SONATA 17 są dostępne na stronie ncn.gov.pl.

Polecamy również
Jak chemioterapia wpływa na układ krążenia kobiet z rakiem piersi?
Jak chemioterapia wpływa na układ krążenia kobiet z rakiem piersi?
Srebrny medal "<span lang="la">Plus ratio quam vis</span>" dla prof. Tomasza Grodzickiego
Srebrny medal "Plus ratio quam vis" dla prof. Tomasza Grodzickiego
Krakowscy rektorzy stanowczo za małopolską uchwałą antysmogową
Krakowscy rektorzy stanowczo za małopolską uchwałą antysmogową
WPiA UJ tym razem najlepszy w rankingu "Rzeczpospolitej"
WPiA UJ tym razem najlepszy w rankingu "Rzeczpospolitej"

Widok zawartości stron Widok zawartości stron