Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku świętuje 40-lecie działalności

Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku świętuje 40-lecie działalności

- Uroczystości, w których bierzemy dziś udział, upamiętniają wydarzenia z roku 1982, w którym Senaty Uniwersytetu Jagiellońskiego i krakowskiej Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika wspólnie podjęły decyzję o powołaniu do istnienia jednej z pierwszych polskich placówek edukacyjno-dydaktycznych prowadzących działalność zgodnie z ideą kształcenia ustawicznego – mówił rektor UJ prof. Jacek Popiel, otwierając jubileuszowe spotkanie w Auditorium Maximum.

- Począwszy od tego momentu Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku realizuje swą wyjątkową misję w sposób nieprzerwany, niezależnie od okoliczności i uwarunkowań zewnętrznych. Misji tej nie zakłóciły również poprzednie dwa lata, naznaczone przez pandemię koronawirusa SARS-CoV-2. Warto przypomnieć, że nawet w kulminacyjnym punkcie pandemii JUTW cieszył się wśród słuchaczy olbrzymią popularnością. W ubiegłym roku akademickim kształciło się w nim około 550 studentów, a ilość aplikacji składanych w ramach rekrutacji znacznie przekraczała liczbę dostępnych miejsc – podkreślał prof. Jacek Popiel.

Rektor UJ wyraził nadzieję, że Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku, rozumiany jako nieodzowna, integralna część struktury organizacyjnej najstarszej polskiej uczelni, nie utraci w przyszłości swego wyjątkowego statusu, lecz będzie go stale umacniał, zwiększając sukcesywnie siłę swego oddziaływania na otoczenie zewnętrzne.

- Ogłoszenie o zapisach na Uniwersytet Trzeciego Wieku ukazało się w krakowskiej prasie pod koniec sierpnia 1982 r. Zapisano 300 osób – więcej niż planowano. W swoich wspomnieniach pierwsi słuchacze opisują ten czas, jako wielki dar pozwalający odsunąć na pewien czas „świadomość nieużyteczności psychicznej, umysłowej i twórczej”. Nauka w słynnych murach Uniwersytetu  Jagiellońskiego, pozwalająca obcować z wybitnymi naukowcami, rozwijać swoje pasje oraz ukryte dotąd talenty, nadawała sens siermiężnemu dotąd życiu – mówiła Ewa Piłat, dyrektor Jagiellońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Przypominała także, że uchwała o utworzeniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku podjęta została 20 lipca 1982 r., pół roku po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, kiedy w kraju panowała przytłaczająca sytuacja polityczna, zwątpienie, społeczeństwo borykało się z brakami w zaopatrzeniu i obserwowano nadumieralność ówczesnych młodych emerytów, którym towarzyszyło poczucie niespełnienia, rozczarowania, bezsensu i straconego życia.

- Wszystkie te zależności wyraźnie dostrzegali naukowcy uważani za założycieli Jagiellońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – profesorowie: Maria Susułowska, psycholog, i Józef Kocemba – geriatra i gerontolog. W historii Uniwersytetów Trzeciego Wieku to często powtarzająca się prawidłowość: inicjatywa ich powołania wychodzi od profesjonalistów zajmujących się zdrowiem, głównie lekarzy – zaznaczyła Ewa Piłat.

I dodała: - Musimy sobie zdawać sprawę, jak ważny wpływ na zdrowie i długość życia ma ludzka psychika. Badania naukowe pokazują, że tzw. miękkie czynniki, jak przyjaźnie, posiadanie celu w życiu, rozwój osobisty, pielęgnowanie umysłu wpływają na zdrowie dużo bardziej niż dieta i ćwiczenia fizyczne. A rozwój osobisty i zdrowy styl życia to najlepsze z możliwych połączeń, skutkujące eliminacją lub ograniczeniem ryzyka niedołężności i niesamodzielności w podeszłym wieku. Takie połączenia oferują Uniwersytety Trzeciego Wieku. Dziś działalność UTW jest sytuowana w obszarze edukacji na granicy z polityką społeczną, a być może powinna być postrzegana również jako kwestia zdrowia publicznego.

Uniwersytet Jagielloński osobie szczególnie zasłużonej za działalność i dokonania dla dobra wspólnoty akademickiej oraz wyjątkowe zaangażowanie w sprawy uczelni może przyznać Medal „Plus Ratio Quam Vis”. Podczas dzisiejszej uroczystości srebrnymi medalami uhonorowani zostali:

  • prof. Andrzej Mania, w uznaniu m.in. za długoletnie wspieranie działalności Jagiellońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i podjęty wysiłek mający na celu zreformowanie sposobu jego działania oraz realizację społecznej misji uniwersytetu, polegającej na propagowaniu wiedzy akademickiej wśród osób starszych;
  • prof. Beata Tobiasz-Adamczyk, którą uhonorowano m. in. za twórcze wspieranie idei kształcenia przez całe życie, zaangażowanie w promowanie idei aktywnego starzenia  oraz nieoceniony wkład w stworzenie JUTW - nowatorskiej, jednej z największych w kraju, placówki kształcącej seniorów;
  • prof. Piotr Krasny, którego doceniono m. in. za: podjęcie w latach 2008 – 2012 nowatorskiej inicjatywy uruchomienia kształcenia skupionych w JUTW seniorów w dziedzinie historii oraz przygotowanie oraz brawurową realizację programu czyniącego w krótkim czasie historię sztuki „okrętem flagowym” Jagiellońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i corocznie przyciągającego do uczelni setki studentów-seniorów.

Laudacje dla Uhonorowanych wygłosiła prof. Dorota Malec, prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej.

Podczas uroczystości wręczone zostały także medale „Honoris gratia”, które przyznawane są przez prezydenta Krakowa osobom zasłużonym dla miasta. Z rąk zastępcy prezydenta Miasta Krakowa prof. Andrzeja Kuliga odebrali je: prof. Katarzyna Szczerbińska, prof. Andrzej Marzec, dr Alicja Maślak-Maciejewska oraz dr Joanna Wardęga.

Na zakończenie uroczystości prof. Małgorzata Kossowska z Wydziału Filozoficznego UJ wygłosiła wykład pt. „Odporni na wiedzę… czyli o zaufaniu i polityce”.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
UJ uhonorował światowej sławy kardiochirurga dziecięcego
UJ uhonorował światowej sławy kardiochirurga dziecięcego
Dr Michał Parniak odebrał Nagrodę im. Franka Wilczka
Dr Michał Parniak odebrał Nagrodę im. Franka Wilczka
"Człowiek instytucja" – Jubileusz prof. Jana Święcha
"Człowiek instytucja" – Jubileusz prof. Jana Święcha
Były rektor UJ uhonorowany za wkład w rozwój polsko-japońskich relacji
Były rektor UJ uhonorowany za wkład w rozwój polsko-japońskich relacji

Widok zawartości stron Widok zawartości stron