Bilety do uniwersyteckich obiektów kupisz także online

"Odwiedź nas… nie pożałUJesz" brzmi hasło promocyjne nowej strony internetowej Uniwersytetu Jagiellońskiego umożliwiającej zakup biletów wstępu do trzech uczelnianych jednostek - Muzeum UJ Collegium Maius, Ogrodu Botanicznego UJ i Centrum Edukacji Przyrodniczej. Witryna została przygotowana zarówno w polskiej, jak i w angielskiej wersji językowej.

Aby zakupić wejściówkę do wybranego obiektu, należy wejść na stronę www.bilety.uj.edu.pl. Operatorem płatności jest Blue Media SA. Wizytę można opłacić kartą płatniczą (Visa i MasterCard), przelewem online lub BLIK-iem.

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego prezentuje niezwykle bogate dziedzictwo uczelni, które cechuje duża różnorodność. Przez ponad 600 lat swojego funkcjonowania uniwersytet zgromadził obiekty związane z praktycznie każdą dziedziną nauk. Odwiedzający Collegium Maius mogą zobaczyć Librarię, dawną bibliotekę uniwersytecką, w której prezentowane są również rekonstrukcje instrumentów Mikołaja Kopernika oraz popiersia osób związanych z UJ. Następnie Stubę Communis, dawną jadalnię i miejsce zebrań profesorów. W skarbcach przechowywane są najcenniejsze przedmioty związane z historią uczelni (berła, pierścienie rektorskie, kopie dokumentów fundacyjnych), ale i przedmioty ofiarowane, tj. Oskar Andrzeja Wajdy czy medal Nagrody Nobla Wisławy Szymborskiej. Pokoje profesorskie przywołują pamięć o niegdyś tu mieszkających uczonych. Możemy w nich zobaczyć kolekcje mebli z XVIII i XIX w. Skarbiec Mikołaja Kopernika prezentuje kolekcję związaną z astronomią (jedne z najcenniejszych instrumentów w zbiorach) oraz obiekty związane z jego postacią. Aula Jagiellońska jest miejscem eksponowania bogatej kolekcji malarstwa przedstawiającego portrety profesorów oraz osób związanych z Uniwersytetem Jagiellońskim.

W drugiej części UJ Muzeum można zwiedzić pokoje związane z różnymi dziedzinami nauk, tj. chemia, fizyka, kartografia, matematyka czy geodezja, ale również kolekcję rzeźby średniowiecznej czy fortepian Chopina. Warto też wspomnieć o zegarze, który znajduje się nad wejściem do Librarii. Codziennie - co dwie godziny od 9.00 do 17.00 - gra melodię będącą fragmentem z tabulatury organowej Jana z Lublina oraz pieśń akademicką „Gaudeamus Igitur”. Melodii towarzyszy pochód figur przedstawiających postaci związane z UJ: pedla, królową Jadwigę, króla Jagiełłę, św. Jana Kantego, Hugona Kołłątaja i rektora Stanisława ze Skalbimierza.

Ogród Botaniczny UJ założono w 1783 r. i jest najstarszym istniejącym ogrodem botanicznym w Polsce. Rozciąga się u stóp XVII- wiecznego pałacu na powierzchni prawie 10 ha. Jego założenie zainicjowane było przez Hugona Kołłątaja, podczas reformy Akademii Krakowskiej. Od 1792 r. w Collegium Śniadeckiego istnieje Obserwatorium Astronomiczne oraz Stacja Meteorologiczna, która bez przerwy od 1825 r. prowadzi zapisy pogody.

Kolekcja Ogrodu Botanicznego liczy około 8 tysięcy gatunków i odmian zgrupowanych w kilku działach. Do najważniejszych należą: dział systematyki roślin, roślin chronionych i zagrożonych, genetyki i zmienności, flory polskiej, ekologii kwiatów, morfologiczno-biologiczny, roślin leczniczych i użytkowych, arboretum oraz alpinaria: geograficzne i ozdobne. Do niezwykle cennych należy również kolekcja roślin tropikalnych zgromadzona w trzech kompleksach szklarniowych: „Victoria”, „Jubileuszowa” i „Holenderka”. Można w nich podziwiać jedne z najbogatszych w Polsce zbiorów przedstawicieli storczykowatych, sagowców, palm, roślin mięsożernych, epifitów, sukulentów oraz tropikalnych roślin użytkowych.

Częścią tego niezwykłego miejsca jest również Muzeum Ogrodu Botanicznego, w którym można podziwiać ekspozycję prezentujące historię ogrodu, postacie sławnych botaników, niezwykłe eksponaty z badań prowadzonych od równikowych lasów deszczowych po strefy arktycznej i antarktycznej tundry.

Centrum Edukacji Przyrodniczej jest jednostką Uniwersytetu Jagiellońskiego gromadzącą zbiory przyrodnicze. Początki kolekcji sięgają 1782 roku i związane są z utworzeniem Gabinetu Historii Naturalnej przy ulicy św. Anny 6. Przez kolejne 240 lat losy zbiorów były ściśle powiązane z historią krakowskiej uczelni - w czasie zaborów były intensywnie rozwijane, w trakcie II wojny światowej były wykorzystywane w tajnym nauczaniu, a w latach sześćdziesiątych XX wieku zostały przeniesione ze Starego Miasta do nowo powstałych budynków II Kampusu UJ. Wraz z początkiem XXI wieku zrodził się pomysł utworzenia nowoczesnej jednostki będącej powrotem do pierwotnej idei Gabinetu Historii Naturalnej, gdzie rozproszone zbiory mogłyby ponownie zostać scalone i objęte odpowiednią opieką jako fragment dziedzictwa Uniwersytetu. Owocem tych działań jest powstanie Centrum Edukacji Przyrodniczej w kompleksie III Kampusu UJ.

Źródłem działalności edukacyjnej CEP UJ są liczące ponad pół miliona okazów zbiory naukowe - efekt pracy, pasji i dociekań wielu pokoleń badaczy, to spuścizna będąca fundamentem rzetelnej i dobrze ugruntowanej edukacji. Ta z kolei może być realizowana w oparciu o wystawę główną zatytułowaną „Ewolucja Ziemi i życia”, na której prezentowanych jest ponad 7 tys. eksponatów w blokach tematycznych poświęconych zagadnieniom systematyki zwierząt, biogeografii, ewolucjonizmu, etologii, antropologii, paleobiologii, mineralogii, geologii dynamicznej i sedymentologii oraz tematyczne wystawy okresowe. Do stałej części ekspozycji należy również blok astronomiczny oraz rekonstrukcja XIX-wiecznego gabinetu przyrodniczego. Udostępniana zwiedzającym wystawa zbudowana jest w oparciu o oryginalne i często unikatowe okazy, modele oraz dioramy przedstawiające rekonstrukcje współczesnych i kopalnych ekosystemów.

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny