Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Bilety do uniwersyteckich obiektów kupisz także online

Bilety do uniwersyteckich obiektów kupisz także online

"Odwiedź nas… nie pożałUJesz" brzmi hasło promocyjne nowej strony internetowej Uniwersytetu Jagiellońskiego umożliwiającej zakup biletów wstępu do trzech uczelnianych jednostek - Muzeum UJ Collegium Maius, Ogrodu Botanicznego UJ i Centrum Edukacji Przyrodniczej. Witryna została przygotowana zarówno w polskiej, jak i w angielskiej wersji językowej.


Aby zakupić wejściówkę do wybranego obiektu, należy wejść na stronę www.bilety.uj.edu.pl. Operatorem płatności jest Blue Media SA. Wizytę można opłacić kartą płatniczą (Visa i MasterCard), przelewem online lub BLIK-iem.


Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego prezentuje niezwykle bogate dziedzictwo uczelni, które cechuje duża różnorodność. Przez ponad 600 lat swojego funkcjonowania uniwersytet zgromadził obiekty związane z praktycznie każdą dziedziną nauk. Odwiedzający Collegium Maius mogą zobaczyć Librarię, dawną bibliotekę uniwersytecką, w której prezentowane są również rekonstrukcje instrumentów Mikołaja Kopernika oraz popiersia osób związanych z UJ. Następnie Stubę Communis, dawną jadalnię i miejsce zebrań profesorów. W skarbcach przechowywane są najcenniejsze przedmioty związane z historią uczelni (berła, pierścienie rektorskie, kopie dokumentów fundacyjnych), ale i przedmioty ofiarowane, tj. Oskar Andrzeja Wajdy czy medal Nagrody Nobla Wisławy Szymborskiej. Pokoje profesorskie przywołują pamięć o niegdyś tu mieszkających uczonych. Możemy w nich zobaczyć kolekcje mebli z XVIII i XIX w. Skarbiec Mikołaja Kopernika prezentuje kolekcję związaną z astronomią (jedne z najcenniejszych instrumentów w zbiorach) oraz obiekty związane z jego postacią. Aula Jagiellońska jest miejscem eksponowania bogatej kolekcji malarstwa przedstawiającego portrety profesorów oraz osób związanych z Uniwersytetem Jagiellońskim.

W drugiej części UJ Muzeum można zwiedzić pokoje związane z różnymi dziedzinami nauk, tj. chemia, fizyka, kartografia, matematyka czy geodezja, ale również kolekcję rzeźby średniowiecznej czy fortepian Chopina. Warto też wspomnieć o zegarze, który znajduje się nad wejściem do Librarii. Codziennie - co dwie godziny od 9.00 do 17.00 - gra melodię będącą fragmentem z tabulatury organowej Jana z Lublina oraz pieśń akademicką „Gaudeamus Igitur”. Melodii towarzyszy pochód figur przedstawiających postaci związane z UJ: pedla, królową Jadwigę, króla Jagiełłę, św. Jana Kantego, Hugona Kołłątaja i rektora Stanisława ze Skalbimierza.


Ogród Botaniczny UJ założono w 1783 r. i jest najstarszym istniejącym ogrodem botanicznym w Polsce. Rozciąga się u stóp XVII- wiecznego pałacu na powierzchni prawie 10 ha. Jego założenie zainicjowane było przez Hugona Kołłątaja, podczas reformy Akademii Krakowskiej. Od 1792 r. w Collegium Śniadeckiego istnieje Obserwatorium Astronomiczne oraz Stacja Meteorologiczna, która bez przerwy od 1825 r. prowadzi zapisy pogody.

Kolekcja Ogrodu Botanicznego liczy około 8 tysięcy gatunków i odmian zgrupowanych w kilku działach. Do najważniejszych należą: dział systematyki roślin, roślin chronionych i zagrożonych, genetyki i zmienności, flory polskiej, ekologii kwiatów, morfologiczno-biologiczny, roślin leczniczych i użytkowych, arboretum oraz alpinaria: geograficzne i ozdobne. Do niezwykle cennych należy również kolekcja roślin tropikalnych zgromadzona w trzech kompleksach szklarniowych: „Victoria”, „Jubileuszowa” i „Holenderka”. Można w nich podziwiać jedne z najbogatszych w Polsce zbiorów przedstawicieli storczykowatych, sagowców, palm, roślin mięsożernych, epifitów, sukulentów oraz tropikalnych roślin użytkowych.

Częścią tego niezwykłego miejsca jest również Muzeum Ogrodu Botanicznego, w którym można podziwiać ekspozycję prezentujące historię ogrodu, postacie sławnych botaników, niezwykłe eksponaty z badań prowadzonych od równikowych lasów deszczowych po strefy arktycznej i antarktycznej tundry.


Centrum Edukacji Przyrodniczej jest jednostką Uniwersytetu Jagiellońskiego gromadzącą zbiory przyrodnicze. Początki kolekcji sięgają 1782 roku i związane są z utworzeniem Gabinetu Historii Naturalnej przy ulicy św. Anny 6. Przez kolejne 240 lat losy zbiorów były ściśle powiązane z historią krakowskiej uczelni - w czasie zaborów były intensywnie rozwijane, w trakcie II wojny światowej były wykorzystywane w tajnym nauczaniu, a w latach sześćdziesiątych XX wieku zostały przeniesione ze Starego Miasta do nowo powstałych budynków II Kampusu UJ. Wraz z początkiem XXI wieku zrodził się pomysł utworzenia nowoczesnej jednostki będącej powrotem do pierwotnej idei Gabinetu Historii Naturalnej, gdzie rozproszone zbiory mogłyby ponownie zostać scalone i objęte odpowiednią opieką jako fragment dziedzictwa Uniwersytetu. Owocem tych działań jest powstanie Centrum Edukacji Przyrodniczej w kompleksie III Kampusu UJ.

Źródłem działalności edukacyjnej CEP UJ są liczące ponad pół miliona okazów zbiory naukowe - efekt pracy, pasji i dociekań wielu pokoleń badaczy, to spuścizna będąca fundamentem rzetelnej i dobrze ugruntowanej edukacji. Ta z kolei może być realizowana w oparciu o wystawę główną zatytułowaną „Ewolucja Ziemi i życia”, na której prezentowanych jest ponad 7 tys. eksponatów w blokach tematycznych poświęconych zagadnieniom systematyki zwierząt, biogeografii, ewolucjonizmu, etologii, antropologii, paleobiologii, mineralogii, geologii dynamicznej i sedymentologii oraz tematyczne wystawy okresowe. Do stałej części ekspozycji należy również blok astronomiczny oraz rekonstrukcja XIX-wiecznego gabinetu przyrodniczego. Udostępniana zwiedzającym wystawa zbudowana jest w oparciu o oryginalne i często unikatowe okazy, modele oraz dioramy przedstawiające rekonstrukcje współczesnych i kopalnych ekosystemów.

Polecamy również
CSMiR UJ przystąpiło do międzynarodowej sieci EADI
CSMiR UJ przystąpiło do międzynarodowej sieci EADI
SOLARIS łączy siły z Cogiteonem i angażuje się w popularyzację nauki
SOLARIS łączy siły z Cogiteonem i angażuje się w popularyzację nauki
Podano wyniki ewaluacji jakości działalności naukowej UJ za lata 2017-2021
Podano wyniki ewaluacji jakości działalności naukowej UJ za lata 2017-2021
Młodzi naukowcy z UJ otrzymali granty na badania i zagraniczne staże
Młodzi naukowcy z UJ otrzymali granty na badania i zagraniczne staże

Widok zawartości stron Widok zawartości stron