Panamska wystawa w Ogrodzie Botanicznym

15 czerwca 2022 r. w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego otwarta została wystawa pt. "Bioróżnorodność i różnorodność kulturowa Panamy”. W uroczystości uczestniczyli prorektor UJ ds. badań naukowych prof. Piotr Kuśtrowski oraz ambasador Panamy w Polsce Javier Bonagas. Wystawa nawiązuje do rocznicy urodzin Józefa Warszewicza – wybitnego XIX-wiecznego botanika, znawcy roślinności tropikalnej.

Gości powitał kierownik Ogrodu Botanicznego UJ prof. Michał Węgrzyn. Po oficjalnym otwarciu wystawy, prorektor UJ i ambasador Panamy złożyli wieńce pod pomnikiem Józefa Warszewicza, a następnie zwiedzili ogród botaniczny, ze szczególnym uwzględnieniem roślin związanych z jego postacią.

Wystawa prezentowana w Ogrodzie Botanicznym UJ to szansa na zaznajomienie się z kulturą Panamy, poznanie historii tego kraju, bioróżnorodności tropikalnej oraz najważniejszych miejsc w Panamie dzięki fotografiom, które są dziełami grupy autochtonów panamskich. Dodatkowo możliwe będzie poznanie materiałowej formy tamtejszego folkloru na ekspozycjach ze specyficznymi tkaninami Mola, które stanowią część tradycyjnego stroju kobiet z plemienia Kuna.

Zarówno wystawa, jak i samo jej otwarcie nawiązują do 210 rocznicy urodzin Józefa Warszewicza (1812-1866), znanego botanika, podróżnika i znawcy roślinności tropikalnej, jednego z pierwszych zbieraczy roślin w Ameryce Środkowej i Południowej, odkrywcy ok. 300 nowych gatunków storczyków, w latach 1854 -1866 inspektora (głównego ogrodnika) krakowskiego Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ambasador Kolumbii w Polsce z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim
Zasłużeni  dla Uniwersytetu Jagiellońskiego: prof. Rett Ludwikowski i prof. Walter Rechberger
Zasłużeni dla Uniwersytetu Jagiellońskiego: prof. Rett Ludwikowski i prof. Walter Rechberger
Naukowiec z UJ zbada nowe zjawiska w krajobrazie semiotycznym Bałkanów