Na Kazimierzu powstała Katedra Fizjologii i Bioenergetyki Mięśni

Przy ul. Skawińskiej 8 odbyło się uroczyste otwarcie Katedry Fizjologii i Bioenergetyki Mięśni UJ CM. Wyposażenie nowej jednostki Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM zostało w większości sfinansowane ze środków programu strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim - Priorytetowy Obszar Badawczy "Jakość badań dla jakości życia - qLIFE".

Otwarcia Katedry Wysiłku i Bioenergetyki Mięśni UJ CM dokonali prof. Tomasz Grodzicki, prorektor UJ ds. Collegium Medicum, dr hab. Piotr Pierzchalski, prof. UJ, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM oraz prof. Jerzy Żołądź, kierownik nowo powstałej jednostki.

Katedra Fizjologii i Bioenergetyki Mięśni UJ CM zapewnia kształcenie studentów w zakresie fizjologii i biochemii wysiłku fizycznego. Zainteresowania naukowe jej pracowników od wielu lat skupiają się wokół czynników warunkujących wydolność fizyczną człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem mechanizmów konsumpcji tlenu w spoczynku i w trakcie wysiłku. Naukowcy badają również kwestie dotyczące energetyki mięśni, przyczyn ich zmęczenia, reakcji hormonalnych na wysiłek fizyczny, uwalniania neurotrofin w wysiłku fizycznym oraz adaptacji mięśni szkieletowych i śródbłonka naczyniowego do wysiłku i treningu fizycznego.

- Coraz więcej uwagi poświęcamy fizjologii starzenia się i zdrowia człowieka w starszym wieku. Ważne miejsce w pracach badawczych pracowników katedry zajmują kwestie czynników determinujących wydolność fizyczną sportowców wyczynowych rywalizujących na poziomie międzynarodowym - podkreśla prof. Jerzy Żołądź.

Dzięki dofinansowaniu Katedra Fizjologii i Bioenergetyki Mięśni UJ CM zakupiła niezbędne zaplecze aparaturowe. Pełne stanowisko ergo-spirometryczne wraz z osprzętem EKG, które jest jednym z podstawowych narzędzi naukowych umożliwiających kompleksowy pomiar parametrów fizyko-chemicznych zachodzących w ciele badanego w trakcie wysiłku fizycznego. Cykloergometry to urządzenia służące do mierzenia wartości pracy wykonywanej przez organizm, umożliwiające precyzyjne dawkowanie obciążenia i wyrażenie wykonywanej pracy w jednostkach fizycznych. Przenośny system NIRS do monitorowania utlenowania mózgu i bezprzewodowy system NIRS do badania utlenowania mięśni. Spektrofotometr UV-Vis, który jest w stanie określić stężenie określonych analitów w mikroobjętości. Na wyposażeniu nowej jednostki są również aparaty do monitorowania i pomiaru ciśnienia tętniczego z EKG i RESP, zamrażarki niskotemperaturowe, lodówki, wirówki, homogenizator ultradźwiękowy, miksery, wstrząsarki, mieszadła magnetyczne, wagi, pulsometry czy krokomierze.

- Cieszę się, że możemy otworzyć nową jednostkę na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Gdy pierwszy raz usłyszałem o tym pomyśle od dziekana Piotra Pierzchalskiego, że istnieje szansa na to, aby profesor Żołądź z całym zespołem dołączył do Collegium Medicum, to przypomniało mi się nasze spotkanie na AWF-ie, podczas którego dyskutowaliśmy na temat endorfin wydzielanych przez mięsień sercowy. A zaraz potem przed oczami miałem słynną bułkę z bananem Adama Małysza. W dzisiejszych czasach nie można oddzielić zdrowia od wysiłku, a stan naszych mięśni, kości i całego organizmu daje nam szansę na dobre funkcjonowanie. Tym samym Wydział Nauk o Zdrowiu wydaje się naturalnym miejscem dla lokalizacji tej katedry. Wszystkim zaangażowanym bardzo dziękuję i życzę powodzenia - mówi prof. Tomasz Grodzicki.

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską