
Od pierwszych edycji rankingu opracowywanego przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy" walkę o pozycję lidera toczą Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski, raz po raz zmieniając się na pierwszym miejscu lub zajmując je ex aequo. Nie inaczej było w tym roku. Podium niezmiennie zamyka Politechnika Warszawska. Uroczysta gala wręczenia dyplomów odbędzie się dziś w stolicy.
Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, innowacyjność, efektywność naukowa, warunki kształcenia i umiędzynarodowienie. Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie. Jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości "IREG Approved". Jego metodologię opracowuje kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk.
- Najważniejszymi odbiorcami naszego rankingu są oczywiście maturzyści. Nie przypadkiem ogłaszamy go na dwa tygodnie przed rozdaniem świadectw dojrzałości. Chcemy ułatwić młodym ludziom wybór kierunku studiów i uczelni. Ale Ranking Szkół Wyższych Perspektywy to także swego rodzaju “fotografia” polskich uczelni, zrobiona pod nieprzypadkowym kątem. Fotografia, która pomaga nam określić, w jakim miejscu jesteśmy, co powinniśmy poprawić, na co zwrócić szczególną uwagę w kolejnych latach - mówi Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji "Perspektywy", twórca polskich rankingów edukacyjnych.
Tegoroczne zestawienie przygotowano po raz 23. W porównaniu z ubiegłym rokiem na podium uplasowały się te same uczelnie, lecz w innej konfiguracji. Na pierwsze miejsce, po trzech latach, powrócił Uniwersytet Warszawski, który minimalnie wyprzedził Uniwersytet Jagielloński. Trzecia jest niezmiennie Politechnika Warszawska. Na dalszych miejscach uplasowały się: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny w Łodzi i Uniwersytet Wrocławski.

Jak co roku najważniejszą częścią badania z punktu widzenia kandydatów na studia jest ranking obejmujący 73 głównych kierunków. Przygotowanie tego rankingu poprzedzone zostało tzw. wielką kalibracją. Jako że w wykazie kierunków studiów prowadzonych w polskich uczelniach znajduje się ich aż 1693, Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" wspólnie z uczelniami dokonała przyporządkowania tych studiów do najpopularniejszych kierunków lub grup kierunków podlegających rankingowej ocenie. Uniwersytet Jagielloński prowadzi 14 najlepszych takich studiów: analityka medyczna, biologia, biotechnologia (mgr), chemia, farmacja, filozofia, kierunek lekarski, kierunek lekarsko-dentystyczny, pedagogika specjalna, pielęgniarstwo, położnictwo, prawo, ratownictwo medyczne i zdrowie publiczne. Bardzo wysoko oceniono również filologię angielską, historię, politologię, psychologię, socjologię, stosunki międzynarodowe, astronomię, fizykę, informatykę (mgr), geologię, dietetykę (2. miejsce) oraz filologię polską, filologie obce, kulturoznawstwo, administrację, kierunki o bezpieczeństwie, dziennikarstwo i komunikację, pedagogikę, ekonomię, matematykę, geografię i ochronę środowiska (3. miejsce).
Uroczyste ogłoszenie wyników Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2022 odbędzie się dziś o godz. 12.00 podczas gali w Warszawie. Najstarszą polską uczelnię będzie reprezentował prorektor UJ ds. badań naukowych prof. Piotr Kuśtrowski.