Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uniwersytet Jagielloński w zwycięskim konsorcjum

Uniwersytet Jagielloński w zwycięskim konsorcjum

23 czerwca br. Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) wybrał konsorcjum ICE- Innovation by Creative Economy do prowadzenia międzynarodowego wieloletniego projektu stworzenia Wspólnoty Wiedzy i Innowacji w obszarze przemysłów kreatywnych (KIC CCSI) w Europie.

W skład zwycięskiego konsorcjum wchodzi 50 partnerów z 20 krajów, w tym między innymi: Fraunhofer-Gesellschaft (koordynator wiodący), Una Europa, w której działa UJ, Europejska Unii Nadawców (EBU – European Broadcasting Union), Creative UK czy Europeana. Dzięki uczestnictwu w Una Europa, Uniwersytet Jagielloński znalazł się w gronie najbardziej prestiżowych organizacji wpływających na przyszłość Europy.

W prace nad tym ogromnym projektem z ramienia Uniwersytetu Jagiellońskiego zaangażowani byli prof. Bartosz Brożek z Wydziału Prawa i Administracji, dr hab. Krzysztof Kowalski z Wydziału Studiów Międzynarodowych, Krystian Gurba – wicedyrektor CITTRU oraz koordynatorka polskiego zespołu i reprezentantka UJ w grupie roboczej Una Europy ds. KIC - dr Marta Materska-Samek z Instytutu Kultury na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej.

Czym jest wspólnota EIT Wiedzy i Innowacji (KIC)?

Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) wzmacnia zdolność Europy do innowacji od 2008 roku. Z siecią 3 000 partnerów i ponad 60 centrami innowacji na całym kontynencie, EIT jest największym ekosystem innowacji w swoim rodzaju. Instytut wspiera dynamiczne paneuropejskie partnerstwa tzw. Wspólnoty Wiedzy i Innowacji EIT (KIC), składające się z wiodących firm, laboratoriów badawczych i uniwersytetów, z których każdy zajmuje się rozwiązywaniem pilnego globalnego wyzwania, od zmian klimatycznych po zdrowie i energię odnawialną. Do tej pory EIT utworzył dziewięć KIC, z których najnowsza wspólnota to EIT Kultura i Kreatywność. KIC wspierają innowacje, pracując w całym łańcuchu innowacji: projektują unikalne kursy edukacyjne, które łączą umiejętności techniczne i przedsiębiorcze, wspierają projekty badawcze ukierunkowane na innowacje oraz oferują rozwój biznesu i akcelerację usług, umożliwiające europejskim innowatorom i przedsiębiorcom łączenie się i współpracę.

Dlaczego należy inwestować w sektory i przemysły kulturalne i kreatywne?

Przemysły kultury i kreatywne (CCSI) zatrudniają 7,6 mln osób w UE (2019). Mają wyjątkowy potencjał innowacyjny, zdolność eksponowania naszej różnorodności na całym świecie i promowania spójności społecznej w wielu obszarach, takich jak architektura, dziedzictwo kulturowe, design, moda, film, muzyka, wydawnictwa, sztuki sceniczne i gry wideo. Jednak przemysły kultury i kreatywne (CCSI) straciły około 31% swoich przychodów (199 miliardów euro) w pierwszym roku pandemii COVID-19 i zmagają się z wieloma problemami strukturalnymi: zakłóceniami gospodarczymi, fragmentacją sektora, niedoborem przedsiębiorczości i umiejętności przekrojowych, wyzwaniami związanymi z monetyzacją i niepewnością. Nowy zglobalizowany rynek i potrzeby społeczne, szybki postęp technologiczny i cyfryzacja również napędzają zmiany w tym obszarze. Kultura i kreatywność EIT pomoże przemysłom kreatywnym odzyskać siłę i stać się bardziej konkurencyjnymi, zrównoważonymi i produktywnymi.

Co zrobi EIT Kultura i Kreatywność (KIC CCSI)?

Łącząc podmioty biznesowe CCSI, instytucje szkolnictwa wyższego i ośrodki badawcze, EIT Culture & Creativity pomoże wzmocnić ich odporność i potencjał innowacyjny. Nowa wspólnota (KIC) będzie szkolić przyszłych przedsiębiorców sektora, zasilać jego nowatorskie przedsięwzięcia i dostarczać innowacyjne rozwiązania dla stojących przed nimi wyzwań. Wyeliminuje regionalne luki w zakresie innowacji oraz wykorzysta siłę tych sektorów jako kluczowych czynników wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy, aby wspierać kulturę Europy. Ponadto, EIT Culture & Creativity wprowadzi inwestycje systemowe w CCSI, aby

  • połączyć łańcuchy wartości innowacji na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym i unijnym;
  • przełamać bariery dla innowacji w różnych sektorach i dyscyplinach;
  • wyposażyć następne pokolenie innowatorów w bardzo potrzebne umiejętności w zakresie przedsiębiorczości.

Jakie są kolejne kroki?

Aby ułatwić utworzenie EIT Culture & Creativity, EIT zapewni KIC dotację na rozpoczęcie działalności w wysokości do 6 mln euro w fazie uruchomienia, trwającej do grudnia 2023 r. Oczekuje się, że pierwszy rok pełnej działalności rozpocznie się 1 stycznia 2024 r., w którym środki EIT przydzielono KIC CCSI na podstawie oceny planu prac. Nowy KIC CCSI może liczyć na udział dofinansowania do 100% w latach 1-4 (każdy około 70 mln euro), stopniowo malejącego w latach 5-15.

Tymczasem oczekuje się, że KIC przyciągnie inwestycje również z innych źródeł prywatnych i publicznych, aby ostatecznie osiągnąć stabilność finansową w długim okresie.

Tekst: dr Marta Materska-Samek

Więcej: eit.europa.eu/news-events/news/multi-million-euro-partnership-culture-and-creativity-launched-eit-culture

Skład zwycięskiego konsorcjum: eit.europa.eu/sites/default/files/winning_consortium_factsheet.pdf

Polecamy również
W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Widok zawartości stron Widok zawartości stron