Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Krakowscy rektorzy stanowczo za małopolską uchwałą antysmogową

Krakowscy rektorzy stanowczo za małopolską uchwałą antysmogową

"Tylko pełne i konsekwentne wdrożenie uchwały antysmogowej pozwoli Małopolsce uwolnić się od problemu zanieczyszczeń powietrza. Nie ma naszej akceptacji dla łagodzenia oraz odkładania w czasie tych przepisów. Za takie opóźnienia zapłacimy wszyscy naszym zdrowiem" - napisali członkowie Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa (KRSWK), któremu przewodniczy prof. Jacek Popiel, rektor UJ.

Krakowscy rektorzy, we wspólnym stanowisku w sprawie Koalicji na Rzecz Czystego Powietrza, podkreślili, że zanieczyszczenie powietrza jest jednym z potężnych wyzwań dla Województwa Małopolskiego. Ich zdaniem zły stan powietrza powoduje pogorszenie kondycji zdrowotnej mieszkańców Małopolski, przyczynia się do rozwoju chorób układu górnych dróg oddechowych, chorób układu krążenia, nowotworów oraz przedwczesnych zgonów. Zaznaczyli też, że jakość powietrza znacząco odbiegająca od standardów Światowej Organizacji Zdrowia nie pozostaje też bez wpływu na rozwój gospodarczy naszego regionu powodując spadek jego atrakcyjności jako miejsca do lokowania biznesów.

"W ostatnich latach podjęto szereg działań mających zmniejszyć poziom zanieczyszczenia powietrza. Szczególnie wyraźna poprawa odnotowana została w Krakowie, gdzie od 1 września 2019 r. obowiązuje uchwała antysmogowa. Od 1 stycznia 2023 r. na terenie całego województwa małopolskiego wchodzą w życie postanowienia uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego zakazujące stosowania pozaklasowych urządzeń na paliwa stałe - węgiel, drewno, pellet drzewny oraz paliw, które nie spełniają wyznaczonych kryteriów jakościowych. To pierwszy tak ważny krok obejmujący teren całego województwa" - czytamy w stanowisku KRSWK.

W dalszej części dokumentu rektorzy zaapelowali "o konsekwentne wdrożenie tych ważnych przepisów, dotarcie do mieszkańców z informacją o uchwale antysmogowej, wsparcie przy pozyskaniu dotacji na wymianę starych, nieekologicznych form ogrzewania oraz na poprawę efektywności energetycznej domów, która pozwoli zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, co jest szczególnie ważne w czasie szybko rosnących cen energii".

Kluczowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2023 roku

Uchwała antysmogowa na terenie województwa małopolskiego obowiązuje od 1 lipca 2017 roku. Przez 5 lat właściciele domów i budynków mieli czas na wymianę starych „kopciuchów" odpowiedzialnych za powstawanie smogu. Według zapisów uchwały ekologicznej wraz z końcem tego roku upłynie termin wymiany bezklasowych kotłów na węgiel i drewno. Ponadto od 5 lat obowiązuje zakaz spalania drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20 proc.

Dziś z inicjatywy rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. Stanisława Mazura, reprezentującego KRSWK, odbyła się konferencja prasowa oraz wspólne podpisanie stanowiska kierowanego do samorządu województwa. W wydarzeniu uczestniczyli też m.in. prof. Tomasz Grodzicki, prorektor UJ ds. Collegium Medicum, Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Miasta Krakowa ds. jakości powietrza oraz prof. Monika Wojtaszek-Dziadusz, przedstawicielka Polskiego Alarmu Smogowego.

- My patrzymy na tę uchwałę przez pryzmat zdrowia obywateli, zdrowia dzieci, które dorastają w Małopolsce i nie wyobrażamy sobie, że przepisy, które mają poprawić zdrowie mogłyby być unieważnione. To, po latach walki o czyste powietrze będzie krokiem wstecz i spowoduje, że wciąż będziemy oddychać smogiem i chorować - mówi prof. Tomasz Grodzicki.

Polecamy również
Sukces drużyny UJ w międzynarodowym konkursie matematycznym
Sukces drużyny UJ w międzynarodowym konkursie matematycznym
CSMiR UJ przystąpiło do międzynarodowej sieci EADI
CSMiR UJ przystąpiło do międzynarodowej sieci EADI
SOLARIS łączy siły z Cogiteonem i angażuje się w popularyzację nauki
SOLARIS łączy siły z Cogiteonem i angażuje się w popularyzację nauki
Podano wyniki ewaluacji jakości działalności naukowej UJ za lata 2017-2021
Podano wyniki ewaluacji jakości działalności naukowej UJ za lata 2017-2021

Widok zawartości stron Widok zawartości stron