Małopolska ma nowego konsultanta w dziedzinie kardiologii

Prof. Andrzej Surdacki, kierownik II Kliniki Kardiologii Instytutu Kardiologii Wydziału Lekarskiego UJ CM, został powołany przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę na stanowisko konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie kardiologii. Profesor na co dzień pracuje w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie na Oddziale Klinicznym Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych.

Prof. Andrzej Surdacki jest specjalistą chorób wewnętrznych i kardiologii. Stopień naukowy doktora nauk medycznych zdobył w roku 1993, a doktora habilitowanego nauk medycznych w zakresie kardiologii w 2000. 9 lat później otrzymał tytuł profesor nauk medycznych. Jest autorem ponad 120 artykułów naukowych, w tym ponad 90 prac oryginalnych, a także ponad 20 rozdziałów w opracowaniach książkowych. Do jego głównych obszarów aktywności naukowej należy m.in. znaczenie kliniczne dysfunkcji śródbłonka naczyniowego i nietradycyjnych czynników ryzyka miażdżycy, mechanizmy przyśpieszonej aterogenezy i powikłań sercowo-naczyniowych u chorych z niewydolnością nerek lub po przebytej chorobie nowotworowej, zaburzenia hemodynamiczne i zmiany współistniejące w zastawkowych wadach serca, znaczenie kliniczne markerów biochemicznych w chorobach układu krążenia, a także choroby rzadkie układu krążenia.

Nowy konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii jest m.in. przewodniczącym Rady Instytutu Kardiologii WL UJ CM, członkiem Krajowej Rady ds. Kardiologii, zastępcą przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, członkiem Rady Społecznej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie oraz Rady Społecznej Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

Pierwsza w Szpitalu Uniwersyteckim operacja replantacji ręki

Badacze z MCB UJ przedstawili działanie i strukturę ludzkiego Elongatora