Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Spotkanie władz Uniwersytetu Jagiellońskiego z laureatem grantu ERC

Spotkanie władz Uniwersytetu Jagiellońskiego z laureatem grantu ERC

Rektor UJ prof. Jacek Popiel i prorektor UJ ds. badań naukowych prof. Piotr Kuśtrowski spotkali się 9 listopada z tegorocznym laureatem prestiżowego grantu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) dr. hab. Dawidem Pinkowiczem, prof. UJ. Naukowiec Wydziału Chemii uzyskał ponad 1,7 mln euro na realizację 5-letniego projektu, który doprowadzi do uzyskania unikatowych fotomagnesów molekularnych.

W dzisiejszym spotkaniu w sali Senackiej w Collegium Novum uczestniczyli także prof. Wojciech Macyk, dziekan Wydziału Chemii oraz dr Magdalena Żychowska z Centrum Wsparcia Nauki. Stanowiło ono okazję do rozmowy o szansach i wyzwaniach stojących przed młodymi naukowcami oraz znaczeniu ich sukcesu dla rozwoju badań prowadzonych w Uniwersytecie Jagiellońskim.

- Pański sukces jest wielkim wyróżnieniem dla Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bardzo cieszę się, że kolejna osoba z naszej uczelni otrzymała grant ERC w naukach ścisłych, bo w nich konkurencja jest o wiele większa niż w naukach humanistycznych i społecznych. Zdobycie grantu w tej dziedzinie jest równoznaczne ze znalezieniem się w czołówce europejskiej nauki. Należy podkreślić też, że Wydział Chemii dysponuje nowoczesną aparaturą, świetną bazą i szeregiem możliwości, które sprawiają, że w niczym nie ustępuje zagranicznym ośrodkom naukowym - mówił prof. Jacek Popiel.

Prof. Wojciech Macyk zdradził, że kolejna osoba z Wydziału Chemii ma duże szanse na zdobycie grantu ERC. Odniósł się również do nowoczesnej siedziby jednostki, którą kieruje, a także do wielu innych osiągnięć naukowych. - W tej chwili nie mamy wymówki, że nie mamy na czym pracować. Dla nas warunkiem koniecznym jest bycie w ścisłej czołówce. Ostanie lata ciężkiej pracy powoli przynoszą rezultaty. Zarówno granty ERC, jak i pięć artykułów w ciągu roku w "Nature" nie są przypadkowe. Warto pamiętać, że dawniej była to jedna praca na dekadę. W opublikowanej niedawno liście Top 2% najlepszych naukowców na świecie znalazło się 14 naszych chemików. Właściwie można by dopisać do tej listy jeszcze dr Tetianę Tatarchuk z Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku, którą zatrudniliśmy. Została ona laureatką specjalnego programu Narodowego Centrum Nauki skierowanego do Ukraińców. Biorąc pod uwagę możliwości pracy badawczej w Ukrainie, osiągnęła bardzo wiele - przekonywał dziekan Wydziału Chemii.

Projekt "Bringing molecular photomagnets to light - achieving magnets through visible light excitation at room temperaturę (LUX-INVENTA)" zgłoszony przez dr. hab. Dawida Pinkowicza, prof. UJ z Zespołu Nieorganicznych Materiałów Molekularnych Zakładu Chemii Nieorganicznej UJ dotyczy badań nad otrzymaniem i wykorzystaniem fotomagnesów molekularnych o unikatowych właściwościach.

- Światło słoneczne jest najczystszą formą energii, a jego wykorzystanie jest kluczowe z punktu widzenia dalszego rozwoju technologicznego i socjoekonomicznego. Efekt fotomagnetyczny, w którym światło powoduje znaczące zmiany magnetyzacji układu molekularnego, jest potencjalnie jednym ze sposobów wykorzystania energii słonecznej. Umożliwia zapisywanie i odczytywanie informacji magnetycznej za pomocą światła, co stanowi o jego unikatowości oraz potencjalnych zastosowaniach technologicznych. Efekt ten wykazują tzw. fotomagnetyki molekularne, które po raz pierwszy zostały odkryte w 1996 roku. Występuje on jedynie w bardzo niskich temperaturach, tzw. helowych, co skutecznie uniemożliwia jego wykorzystanie - wyjaśniał w lipcu br. po otrzymaniu grantu dr hab. Dawid Pinkowicz, prof. UJ.

Celem jego projektu jest odkrycie fotomagnesów molekularnych działających w temperaturze pokojowej oraz zbadanie mechanizmu ich działania. Doprowadzi to do przełomu nad badaniami fotomagnetyków, a także otworzy drogę do badań nad ich zastosowaniem w przedmiotach codziennego użytku.

Przypomnijmy, że w ubiegłych latach granty ERC przyznano także innym naukowcom Uniwersytetu Jagiellońskiego. Te najbardziej prestiżowe stypendia na Starym Kontynencie otrzymali: dr hab. Tomasz Żuradzki, prof. UJ i dr Rafał Banka (Wydział Filozoficzny), dr hab. Michał Németh, prof. UJ (Wydział Filologiczny), dr hab. Sebastian Glatt (Małopolskie Centrum Biotechnologii), dr hab. Szymon Chorąży, prof. UJ (Wydział Chemii) i dr Krzysztof Szade (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii).

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Widok zawartości stron Widok zawartości stron