Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Spotkanie wspomnieniowe poświęcone śp. prof. Franciszkowi Ziejce

Spotkanie wspomnieniowe poświęcone śp. prof. Franciszkowi Ziejce

30 listopada w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, odbyło się zorganizowane przez Stowarzyszenie Absolwentów UJ (SAUJ) spotkanie wspomnieniowe poświęcone zmarłemu 19 lipca 2020 roku prof. Franciszkowi Ziejce, byłemu rektorowi i jednej z najwybitniejszych postaci w nowożytnej historii naszej uczelni.

Spotkanie, odbywające się w ramach tzw. "czwartkowych spotkań SAUJ" poprowadził jego prezes prof. Piotr Laidler, który w niezwykle ciepłych słowach mówił o zmarłym dwa lata temu Profesorze. Wieczór wypełniły osobiste wspomnienia uczetników spotkania. Głos zabierali członkowie rodziny, najbliżsi współpracownicy i przyjaciele prof. Ziejki. Prof. Piotr Laidler zwrócił uwagę na niezwykle życzliwe i zawsze pomocne nastawienie prof. Ziejki do Stowarzyszenia Absolwentów UJ, którego był Honorowym Członkiem, wielokrotnie uczestniczącym w spotkaniach noworocznych czy wykładach, na których dzielił się ze słuchaczami swą wiedzą i zarażał miłością do Uniwersytetu.

Wspomnieniami o swoim Tacie, bogato ilustrowanymi zdjęciami z rozmaitych chwil rodzinnej historii, podzielili się z zebranymi: córka, dr Dagmara Darczuk i syn, mec. Dominik Ziejka.

Uczestniczący w spotkaniu rektor UJ prof. Jacek Popiel, opowiedział o swoich osobistych doświadczeniach i przeżyciach związanych z Profesorem, swoim nauczycielem i mistrzem, podkreślając Jego ogromne zasługi dla Krakowa, a dla Uniwersytetu Jagiellońskiego w szczególności. Prof. Ryszard Tadeusiewicz, wieloletni rektor AGH, wspominał współpracę z prof. Franciszkiem Ziejką w Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa i Społecznym Komitecie Odnowy Zabytków Krakowa. Obaj profesorowie wspominali prof. Ziejkę jako wspaniałego człowieka, ogromnie zaangażowanego w prace, których się podejmował, posiadającego niesłychaną umiejętność współpracy i pełnego życzliwości dla ludzi.

Wspomnieniami o Profesorze dzielili się z zebranymi osobami także prof. Tomasz Bilczewski, osobisty sekretarz Rektora w latach 1999 – 2002, prof. Jan Michalik, bardzo bliski przyjaciel Profesora i rodziny, a także Zbigniew Bąk, wieloletni pracownik administracji UJ, osoba chyba najdłużej znająca Franciszka Ziejkę i do ostatnich niemal chwil życia pozostający z Nim w kontakcie z Nim oraz Rita Pagacz-Moczarska, redaktor naczelna miesięcznika "Alma Mater", przez 25 lat ściśle współpracująca z prof. Ziejką przy tworzeniu kolejnych numerów tego wybitnego i unikalnego dzieła, którego Profesor był inicjatorem.

Kilkanaście opowieści przyjaciół i członków stowarzyszenia, które zostały zaprezentowane, niezmiennie podkreślały fenomen osobowości Profesora, Jego ogromną życzliwość dla ludzi, wielkie poczucie humoru, łatwość nawiązywania kontaktu, bezpośredniość, niespotykaną erudycję. Wspomnieniom towarzyszyły wyświetlane na ekranach zdjęcia prof. Ziejki z wydarzeń i licznych spotkań w Stowarzyszeniu Absolwentów UJ.

Spotkanie trwało bez mała dwukrotnie dłużej niż zaplanowano, a po nim ustawiła się długa kolejka do wpisów w księdze pamiątkowej SAUJ.

tekst: SAUJ

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Wśród ludzi i książek. Naukowe oblicze prof. Ziejki

Wśród ludzi i książek. Naukowe oblicze prof. Ziejki

Pierwsza edycja międzynarodowej interdyscyplinarnej konferencji związanej z digitalizacją zbiorów berlińskich w Krakowie

Pierwsza edycja międzynarodowej interdyscyplinarnej konferencji związanej z digitalizacją zbiorów berlińskich w Krakowie

Widok zawartości stron Widok zawartości stron