Dwaj profesorowie UJ uhonorowani małopolskim Orłami "Wprost"

Podczas uroczystej gali w Gródku nad Dunajcem rozdano Orły "Wprost" - nagrody przyznawane osobom, firmom i instytucjom, które mają szczególny wpływ na rozwój Małopolski. Wśród laureatów jest dwóch przedstawicieli społeczności akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W kategorii zdrowie i medycyna wyróżniono prof. Andrzeja Matyję, a w kategorii kultura - dr. hab. Andrzeja Betleja, prof. UJ.

Orły "Wprost" są przyznawane od 2016 roku. Laureatami są firmy, samorządy, wybitne osobowości regionów oraz przedstawiciele nauki, medycyny i działacze społeczni, którzy mają szczególny wkład w rozwój gospodarki, regionu oraz kraju. Tych, którzy w działaniach i decyzjach wyrażają troskę o kraj. Organizatorem przedsięwzięcia jest tygodnik „Wprost” we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej.

Statuetkę Orła "Wprost" w kategorii zdrowie i medycyna otrzymał prof. Andrzej Matyja, kierownik II Katedry Chirurgii Ogólnej i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Stanów Nagłych Wydziału Lekarskiego UJ CM oraz konsultant w dziedzinie chirurgii ogólnej dla województwa małopolskiego. "Profesor jest świetnym chirurgiem, klinicystą, cieszącym się zaufaniem pacjentów i współpracowników od blisko 40 lat. Podczas pandemii był merytorycznym, doświadczonym głosem, który nas uspokajał, tłumaczył i dawał nadzieję. Zaangażowany w pomoc na Ukrainie" - czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody.

Profesor Andrzej Matyja od 1978 roku prowadzi ćwiczenia i seminaria dla studentów IV, V i VI roku Wydziału Lekarskiego UJ CM z zakresu schorzeń nowotworowych przewodu pokarmowego, współczesnego leczenia przepuklin oraz nienowotworowych schorzeń jelita grubego. Jest koordynatorem zajęć z chirurgii ogólnej w I Katedrze Chirurgii Ogólnej UJ CM, współautorem indeksu umiejętności praktycznych z chirurgii dla studentów Wydziału Lekarskiego UJ CM, a także - jako członek Krajowej Rady Egzaminów Lekarskich - opracowania zasad zdobywania kwalifikacji zawodowych oraz kształcenia ustawicznego. Od 2009 r. pełni funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie transplantologii klinicznej dla województwa podkarpackiego. W latach 2018-22 był prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej.

W kategorii kultura nagrodę Orła "Wprost" przyznano dr. hab. Andrzejowi Betlejowi, prof. UJ z Wydziału Historycznego UJ i jednocześnie dyrektorowi Zamku Królewskiego na Wawelu. Jak podkreślono w uzasadnieniu, laureat „jest autorem i redaktorem ponad stu opracowań dotyczących sztuki nowożytnej i polskiego dziedzictwa kulturowego. Został odznaczony srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze 'Gloria Artis' oraz Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego 'Krzyż Małopolski'".

Profesor Betlej pracuje w Instytucie Historii Sztuki UJ, którego był dyrektorem w latach 2012-2015. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się przede wszystkim na sztuce nowożytnej, a zwłaszcza na architekturze i rzeźbie na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Jest osobą znaną w środowisku naukowym historyków sztuki. Stypendysta zagraniczny Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Kościuszko Foundation, wielokrotnie Fundacji z Brzezia Lanckorońskich oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z jego inicjatywy powstała stała Konferencja Dyrektorów Instytutów Historii Sztuki w Polsce. W latach 2016-2020 był dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie. Od ponad 3 lat jest dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu.

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską