Una Europa na Uniwersytecie w Lejdzie

Od 6 do 9 czerwca ponad 200 członków społeczności Una Europa zgromadziło się na Uniwersytecie w Lejdzie na konferencji Una Europa Discoveries, będącej doskonałą okazją do podsumowania naszych osiągnięć i omówienia sposobów pogłębienia współpracy między naszymi uniwersytetami partnerskimi.

Uniwersytet Jagielloński podczas spotkań w Lejdzie reprezentowany był przez prof. Armena Edigariana – prorektora UJ ds. dydaktyki, prof. Stanisława Kistryna – pełnomocnika rektora UJ ds. współpracy w ramach Una Europa, prof. Bartosza Brożka – prodziekana ds. nauki i rozwoju (kierownika projektu Una.Futura i Una.Resin) oraz delegację, która zaangażowana jest w działania Una Europa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Głównym tematem spotkania były badania i innowacje, co odzwierciedla fakt, że rok 2023 jest kluczowym okresem dla Una Europa w tej dziedzinie. Rozpoczęliśmy projekt Una.Futura, który zintegruje wymiary edukacji, badań i innowacji a przed nami zakończenie naszego flagowego projektu badawczego Una.Resin, finansowanego w ramach programu Horyzont 2020.

Podczas spotkania naszej społeczności w Lejdzie zatwierdzono trzy kluczowe elementy opracowane w ramach Una.Resin, w tym strategię badań i innowacji Una Europa. Ta wspólna strategia, określa ambicje naszego związku uniwersytetów, zmierzające do osiągnięcia opartej na wartościach, wpływowej współpracy w zakresie badań i innowacji.

Podczas Una Europa Discoveries odbyła się dynamiczna dyskusja panelowa na temat przyszłości badań i innowacji na europejskich uniwersytetach, a następnie omówiono szczegółowo działania projektu Una.Resin. W dyskusji panelowej wzięli udział przedstawiciele kadry kierowniczej i naukowcy z naszych partnerskich uniwersytetów, którzy dyskutowali z Komisją Europejską, podkreślając, że jest to ważny moment dla europejskiej polityki i finansowania badań i innowacji, z uwagi na trwające obecnie prace nad wzmocnieniem globalnej konkurencyjności europejskiego sektora szkolnictwa wyższego.

Po dyskusji panelowej nastąpiła wymiana spostrzeżeń na temat Una.Resin, gdzie przedstawiono pilotażowe projekty zainicjowane w ramach tego projektu, które przyczynią się do rozwoju naszego wspólnego ekosystemu badań i innowacji: plan dzielenia się infrastrukturą badawczą i zasobami; zestaw narzędzi dla naukowców umożliwiający zaangażowanie się w temat „citizen science” oraz format (matchmaking) umożliwiający łączenie naukowców w celu przygotowywania wspólnych wniosków o przyznanie finansowania zewnętrznego.

Kolejnym ważnym wydarzeniem podczas naszego pobytu w Lejdzie było pierwsze wspólne spotkanie Una Europa Student Board i Board of Directors. Spotkanie miało na celu ostateczne zatwierdzenie i przyjęcie statutu Student Board, który posłuży do zwiększenia zakresu kompetencji Student Board i dalszego włączenia ich perspektywy i głosu we wszystkie działania Una Europa.

Następne spotkanie Una Europa General Assembly odbędzie się w grudniu 2023 r., a jego organizatorem będzie University College Dublin.

Tekst: Dział Współpracy Międzynarodowej UJ

Pierwsza w Szpitalu Uniwersyteckim operacja replantacji ręki