Odnowienie po pięćdziesięciu latach doktoratu prof. Krzysztofa Królasa

W 1973 roku Krzysztof Królas obronił na Uniwersytecie Jagiellońskim pracę doktorską, zatytułowaną "Wewnętrzne pole magnetyczne działające na jądra atomów domieszkowych w metalach ferromagnetycznych". Po 50 latach od tego wydarzenia, 26 czerwca w auli Collegium Maius odbyło się posiedzenie Senatu UJ, podczas którego uroczyście odnowiono doktorat tego wybitnego fizyka. Zaszczytu tego może dostąpić doktor UJ, który wyróżnił się w pracy dla Uniwersytetu lub społeczeństwa.

Jak zaznaczono w dyplomie, profesor Królas otrzymał to wyróżnienie w szczególności za znaczący wkład w badania oddziaływań nadsubtelnych w domieszkowanych stopach metali i materiałach o nietrywialnym magnetyzmie oraz zbudowanie w tym celu w Instytucie Fizyki UJ laboratorium badawczego zaburzonych korelacji kierunkowych promieniowania gamma. Doceniono także jego rozliczne działania na rzecz systemowych zmian w zarządzaniu finansami i  wykreowaniu nowej polityki personalnej Uniwersytetu Jagiellońskiego o ogólnopolskim oddziaływaniu, a także niestrudzone i uwieńczone sukcesem starania na rzecz zbudowania pierwszego polskiego źródła promieniowania synchrotronowego – Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego "Solaris" - obecnie największej i najnowocześniejszej w kraju infrastruktury badawczej.

Sylwetkę prof. Krzysztofa Królasa przedstawił w laudacji prof. Marek Szymoński, który zauważył, że tematyka naukowa pracy doktorskiej nadała wyraźny kierunek dalszej pracy badawczej naukowca, która koncentrowała się na  badaniach oddziaływań nadsubtelnych w domieszkowanych stopach metali i materiałach o specyficznym magnetyzmie. Początkowo badania te prowadził w laboratorium w Instytucie Fizyki Jądrowej w Krakowie , a później już w samodzielnie zbudowanej w Instytucie Fizyki UJ pracowni zaburzonych korelacji kierunkowych promieniowania gamma.

Laudator podkreślił, że profesor Królas jest autorem lub współautorem ponad 50 publikacji naukowych w recenzowanych czasopismach naukowych i wielu publikacji w materiałach konferencyjnych. Jest też współautorem książki zatytułowanej „Wszędzie fizyka”.

Wyniki prac prof. Królasa były drukowane w prestiżowych czasopismach o zasięgu międzynarodowym, co więcej - publikacje jego autorstwa są cytowane do dnia dzisiejszego (artykuły zamieszczone w "Journal of Physics: Condensed Matter" (2001 r.) i w "Physical Review Letters" (2002 r.) cytowano łącznie już ponad 250 razy).

Wiele z prac profesora Królasa powstało w szerokiej współpracy naukowej z zagranicznymi ośrodkami badawczymi, w tym ze Zjednoczonym Instytutem Badań Jądrowych w Dubnej, gdzie spędził 3 lata, z Centrum Spektrometrii Jądrowej i Masowej w Orsay, czy też z Instytutem Fizyki na Uniwersytecie w Getyndze.

Prof. Szymoński przypomniał, że profesor Królas ma szczególne zasługi dla całej społeczności akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pełnił bowiem liczne funkcje administracyjno-organizacyjne zarówno na macierzystym Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, jak i w komisjach oraz  administracji centralnej Uniwersytetu. Odgrywał istotną rolę we wdrażaniu wprowadzanej podczas kadencji rektora prof. Aleksandra Koja decentralizacji finansów uczelni. W latach 1999 -2002 prof. Królas był prorektorem UJ ds. polityki kadrowej i finansowej i pracował nad reformą polityki zatrudnienia i awansów akademickich. Model uniwersyteckiej kariery naukowej opracowany przez prof. Królasa obowiązuje na Uniwersytecie Jagiellońskim do dnia dzisiejszego i  miał znaczny wpływ na rozwiązania przyjęte w tym czasie na innych polskich uczelniach.

- Prawdziwym "dziełem życia" profesora Królasa były wieloletnie i co najważniejsze, uwieńczone sukcesem starania na rzecz zbudowania pierwszego polskiego źródła promieniowania synchrotronowego, obecnie największej i najnowocześniejszej w kraju infrastruktury badawczej, w postaci Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego „Solaris” na Kampusie 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego. W dużej mierze, to dzięki jego aktywnej działalności, pozyskane zostały w roku 2010 środki finansowe z funduszy unijnych na budowę tego urządzenia – mówił prof. Marek Szymoński.

Prof. Królas w swoim wystąpieniu przedstawił okoliczności towarzyszące powstawaniu jego pracy doktorskiej i konsekwencje naukowe tego doktoratu.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej