Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Krakowski synchrotron zyska kolejną linię eksperymentalną

Krakowski synchrotron zyska kolejną linię eksperymentalną

Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach inwestycji związanych z rozbudową infrastruktury naukowej przyznało środki na budowę nowej linii eksperymentalnej. Linia badawcza małokątowego rozpraszania promieniowania rentgenowskiego (SAXS) powstanie w nowej hali Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie. Liderem konsorcjum naukowego jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM).

Projekt przygotowany przez prof. Macieja Kozaka z Zakładu Fizyki Biomedycznej UAM wraz ze współpracownikami z Wydziału Fizyki tej uczelni oraz NCPS SOLARIS został zakwalifikowany do finasowania przez resort nauki. W ramach grantu inwestycyjnego "Budowa linii pomiarowej do badań z użyciem małokątowego rozpraszania promieniowania rentgenowskiego" sfinansowana zostanie budowa linii badawczej SAXS o wartości 35 mln złotych. Będzie to pierwsza w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej aparatura dedykowana badaniom cząsteczek biologicznych, polimerów i ich kompozytów, surfaktantów, nośników leków, nanomateriów oraz nowych materiałów funkcjonalnych.

Jak informuje NCPS SOLARIS, badania prowadzone na linii SAXS znajdą zastosowanie m.in. w naukach biologicznych, medycynie (projektowaniu leków), chemii i naukach materiałowych. Stacje końcowa umożliwi m.in. analizy struktury białek, wirusów, kwasów nukleinowych i polimerów. Badania te dostarczą wiedzy o molekularnych podstawach funkcjonowania organizmów żywych oraz o architekturze makrocząsteczek.

- Nowa linia badawcza koordynowana przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uzupełni spektrum możliwości badawczych oferowanych przez SOLARIS i specyficznie obejmie obszar badań strukturalnych. Dzięki temu centrum będzie miało w swojej ofercie badawczej wszystkie trzy metody pozwalające na badania strukturalne w układać biologicznych i medycznych. W tym zakresie myślę o kriomikroskopii elektronowej, która już prężnie działa w SOLARIS, budowanej linii krystalograficznej i linii dedykowanej do małokątowego rozpraszania promieniowania synchrotronowego - mówi dr hab. Jakub Szlachetko, prof. UJ, p.o. dyrektor NCPS SOLARIS.

Budowa nowej linii badawczej potrwa około 3 lata i składać się będzie z szeregu etapów: montażu urządzeń we front-endzie, konstrukcji optyki oraz instalacji stacji końcowej. Pierwsi naukowcy prowadzący swoje eksperymenty na linii SAXS powinni pojawić się już w drugiej połowie 2026 roku.

Polecamy również
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron