Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uniwersytet Jagielloński nagrodzony w konkursie "Kraków bez barier"

Uniwersytet Jagielloński nagrodzony w konkursie "Kraków bez barier"

Trzy nagrody główne przyznano Uniwersytetowi Jagiellońskiemu w 16. edycji konkursu "Kraków bez barier". Plebiscyt od kilkunastu lat pomaga promować dobre praktyki, innowacje i rozwiązania architektoniczne, a także inicjatywy, postawy i przedsięwzięcia, które osobom z niepełnosprawnościami pozwalają uczestniczyć w życiu miasta i pełniej korzystać z oferty różnych instytucji i firm.


Początkowo ideą konkursu było promowanie nowoczesnych rozwiązań w architekturze i budownictwie, które miały zwiększać przyjazność budynków oraz przestrzeni publicznej dla wszystkich mieszkańców, w tym także dla osób z różnego typu niepełnosprawnościami. Głównym celem było zwrócenie uwagi na kwestie związane z dostępnością i likwidowaniem barier architektonicznych. Obecnie, poza obszarem związanym z budownictwem i architekturą, w konkursie nagradzane są osoby, firmy, organizacje i zespoły badawcze, które swoimi innowacyjnymi działaniami promują Kraków i sprawiają, że życie osób z niepełnosprawnościami w naszym mieście staje się bardziej komfortowe i lepsze.

26 października odbyła się gala, podczas której ogłoszono wyniki 16. edycji konkursu "Kraków bez barier" i uhonorowano laureatów za rok 2022. Nagrody wręczył Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.

W kategorii obiekty użyteczności publicznej - za wyjątkową trafność zastosowanych rozwiązań, zwłaszcza tych umożliwiających korzystanie z całego obiektu przez osoby z różnego typu niepełnosprawnościami - nagrodzono budynek Małego Paderevianum. Przypomnijmy, że jego modernizacja pochłonęła ok. 13 mln zł i zakończyła się w styczniu br. Rozwiązania architektoniczne zastosowane w nim są zgodne z ideą projektowania uniwersalnego oraz przyjętą w uczelni polityką zapewniania dostępności. Małe Paderevianum jest przestrzenią otwartą i przyjazną dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnościami oraz całej wspólnoty akademickiej. Inwestycja w swoim projekcie architektonicznym uwzględnia różnorodne potrzeby użytkowników. Wszystkie pomieszczenia na każdej kondygnacji budynku zostały dostosowane do poruszania się i przebywania osób z niepełnosprawnościami, a otoczenie obiektu jest pozbawione barier.

Za wdrożenie autorskiej technologii pozwalającej na skutecznie leczenie nowotworów oczu - w kategorii innowacyjne technologie i innowacyjne projekty badawcze - nagrodę główną otrzymali naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy wspólnie z fizykami medycznymi i lekarzami z Kliniki Okulistyki i Onkologii Okulistycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie opracowali technologię druku 3D wkładek polimerowych do aplikatorów ocznych. Rozwiązania tego typu stosowane są w terapii guzów wewnątrzgałkowych, w tym nowotworów złośliwych oczu - czerniaków naczyniówki.

W kategorii projekty i wydarzenia społeczne promujące Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami nagrodę główną zdobył Human Week, czyli Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego, którego organizatorem jest Szpital Uniwersytecki w Krakowie we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Urzędem Miasta Krakowa. Celem wydarzenia jak co roku było zwiększenie świadomości mieszkańców Krakowa w kwestii zagrożeń, jakie mogą wywołać problemy psychiczne. Organizatorzy pragnęli zainteresować mieszkańców tematyką zdrowia psychicznego poprzez różne wydarzenia kulturalne i sportowe oraz zwrócić uwagę na realną pomoc, a nie stygmatyzację osób borykających się z problemami psychicznymi.

Informacje o działaniach miasta organizowanych z myślą o mieszkańcach z niepełnosprawnościami można śledzić na stronie Kraków Bez Barier.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Dr hab. Adam Kanigowski z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Dr hab. Adam Kanigowski z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Naukowcy z UJ z grantami w konkursie OPUS 26+LAP/<span lang='en'>Weave</span>

Naukowcy z UJ z grantami w konkursie OPUS 26+LAP/Weave

Naukowcy z UJ jako pierwsi opisali strukturę jednego z ludzkich enzymów

Naukowcy z UJ jako pierwsi opisali strukturę jednego z ludzkich enzymów

Archiwalne mapy okazują się pomocne w identyfikacji cennych przyrodniczo lasów

Archiwalne mapy okazują się pomocne w identyfikacji cennych przyrodniczo lasów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron