Uniwersytet Jagielloński w zestawieniu THE World University Rankings by Subject 2024

Pod koniec października opublikowane zostało najnowsze zestawienie World University Rankings by Subject, prezentowane co roku przez „Times Higher Education”. Uniwersytet Jagielloński został uwzględniony w dziesięciu spośród jedenastu kategorii, jednocześnie zajmując czołowe miejsca wśród polskich uczelni w siedmiu z nich.

Jak podają organizatorzy, THE World University Ranking by Subject opiera się na takich samych kryteriach jak bardziej ogólny THE World University Ranking, ale uwzględnia on osiągnięcia w dyscyplinach właściwych dla każdej z poszczególnych jedenastu dziedzin. Instytucje oceniane są w oparciu o 18 starannie skalibrowanych wskaźników wydajności pogrupowanych w pięć kategorii: nauczanie (środowisko uczenia się), środowisko badawcze (wielkość, dochody z badań i reputacja), jakość badań (wpływ cytowań, siła badań), perspektywy międzynarodowe (pracownicy, studenci i badania) oraz przemysł (transfer wiedzy, dochody z przemysłu i patenty).

W tegorocznej edycji opracowanego przez brytyjskie pismo „Times Higher Education” rankingu uwzględnionych zostało 1904 uczelni ze 108 krajów. Dokładne miejsca przyznawane są jedynie pierwszej setce, pozostali uczestnicy ujmowani są w przedziałach zawierających od kilku do kilkudziesięciu instytucji. Uniwersytet Jagielloński został sklasyfikowany w dziesięciu spośród jedenastu kategorii (wyłączając inżynierię):

• sztuka i nauki humanistyczne: przedział 301–400
  • nauki o zarządzaniu i ekonomia: przedział 501–600
  • nauki medyczne i nauki o zdrowiu: przedział 401–500
  • informatyka: przedział 601–800
  • pedagogika: przedział 301–400
  • prawo: przedział 126–150
  • nauki o życiu: przedział 401–500
  • nauki fizyczne: przedział 600–800
  • psychologia: przedział 401–500
  • nauki społeczne: przedział 501–600

Pełne wyniki rankingu dostępne są na stronie timeshighereducation.com.

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską