Znamy wyniki rankingu GRAS 2023

Wyniki najnowszego zestawienia dziedzinowego najlepszych szkół wyższych na świecie – Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) – zostały ogłoszone przez niezależną organizację ShanghaiRanking Consultancy, odpowiedzialną także za tzw. Listę Szanghajską. W tegorocznej edycji Uniwersytet Jagielloński odnotowano w 12 dyscyplinach.

GRAS to międzynarodowe zestawienie uczelni ocenianych pod względem 54 dyscyplin naukowych pogrupowanych w pięciu kategoriach: nauki przyrodnicze, nauki społeczne, nauki medyczne, nauki o życiu oraz nauki techniczne i inżynierski. Autorzy zestawienia oceniają szkoły wyższe za pomocą pięciu wskaźników: liczby publikacji w danej dyscyplinie w czasopismach z pierwszego kwartyla pod względem Impact Factor, znormalizowanego wpływu cytowania, współpracy międzynarodowej ocenianej na podstawie publikacji, liczby artykułów wydanych w najlepszych czasopismach oraz prestiżowych nagród otrzymanych przez naukowców wybranych dziedzin.

W GRAS 2023 znalazło się ponad 1900 uczelni ze 104 krajów. Podobnie jak w innych rankingach, dokładne miejsca przyznawane są jedynie pierwszej setce uczelni – pozostałe umieszczane są w przedziałach. W tegorocznych zestawieniach Uniwersytet Jagielloński został sklasyfikowany w 12 dziedzinach:

• przedział 151–200: matematyka
  • przedział 201–300: nauki weterynaryjne, stomatologia, technologia medyczna, nauki farmaceutyczne, psychologia, zarządzanie w turystyce
  • przedział 301–400: fizyka, medycyna kliniczna, zdrowie publiczne
  • przedział 401–500: ekologia, nauki biologiczne

Z pełnymi wynikami GRAS 2023 można zapoznać się na stronie shanghairanking.com.

Małopolskie Centrum Biotechnologii świętuje 10-lecie powstania

Oświadczenie OZZ IP przy UJ w sprawie DS Kamionka