Poznaliśmy stypendystów Własnych Funduszy Stypendialnych UJ

19 grudnia w auli Collegium Maius odbyła się uroczystość, podczas której wręczone zostały dyplomy stypendystom Własnych Funduszy Stypendialnych UJ. W roku akademickim 2023/2024 przyznano je 65 studentom najstarszej polskiej uczelni, którzy odebrali wyróżnienia z rąk prof. Jacka Popiela, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Nie ulega wątpliwości, że sytuacja materialna studentów w Polsce nie jest najlepsza. Myślę, że te stypendia, które dziś przyznamy, są okazją, by z jednej strony docenić państwa dotychczasowe osiągnięcia, a z drugiej strony dać szansę tej pomocy materialnej, która będzie powiązana z jeszcze bardziej swobodnym dostępem do wiedzy, niekiedy zakupem własnej aparatury badawczej czy podróżami, które mają naukowy charakter. To jest niebywale istotne w państwa rozwoju - powiedział prof. Jacek Popiel.

Rektor UJ w dalszej części swojego wystąpienia podkreślił, że w auli Jagiellońskiej odbywają się wyłącznie szczególne uroczystości. Profesor Popiel wspomniał, że dawniej inaugurowano w niej rok akademicki. Obecnie organizowane są tu uroczyste promocje habilitacyjne czy wydarzenia związane z nadaniem doktoratu honoris causa. - To, że akurat w tym miejscu odbierają państwo dyplomy stypendialne, jest zachętą, żeby być świadomym tej wielkiej tradycji Uniwersytetu Jagiellońskiego, a zarazem dać motywację, że być może to, co osiągniecie dzięki tym stypendiom, później stanie się szansą na wielkie sukcesy naukowe. Mówię to, mając świadomość, że jesteście u progu tej drogi. Gratulując tych stypendiów, życzę państwu, by były one pierwszym doświadczeniem pokazującym, że coś już osiągnęliście - dodał prof. Jacek Popiel.

Jako pierwsi nagrodzeni zostali laureaci Stypendium Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ma ono na celu poszukiwanie najzdolniejszych przedstawicieli młodego pokolenia, których różnorodne talenty wykraczają poza sztywne ramy oceny oraz wspieranie ich dalszego rozwoju z poszanowaniem wolności twórczej i indywidualizmu każdego z nich w ten sposób, by dołączyli oni do grona najwybitniejszych absolwentów swojej Alma Mater. W roku akademickim 2023/2024 otrzymało je 6 studentów, którzy podjęli studia: Zuzanna Rybarczyk (Wydział Polonistyki), Maria Kamińska (Wydział Biologii), Antoni Antoszek (Wydział Filozoficzny), Mateusz Gabzdyl (Wydział Matematyki i Informatyki), Mykhailo Harkavets (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii), Kacper Mrożek (Wydział Prawa i Administracji).

W obecnym roku akademickim wyłoniono 42 laureatów Rektorskiego Funduszu Stypendialnego dla Olimpijczyków. 13 osób z nich uzyskało tytuł medalisty w Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej (IOI), Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistycznej (IOL), Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej (IMO), Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej (IBO), Europejskiej Olimpiadzie Informatycznej Dziewcząt (EGOI), Europejskiej Olimpiadzie Matematycznej Dziewcząt (EGMO) oraz w Międzynarodowej Olimpiadzie Filozoficznej (IPO).

Następnie ogłoszono wyniki konkursu o Stypendium Ad Polonos. Fundusz, którego fundatorką jest prof. Urszula Marta Doleżal, jest skierowany do studentów pochodzących z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, którzy są potomkami polskich zesłańców i osiągają wysokie wyniki w nauce. W tym roku wyłoniono 12 laureatów. Są to studenci wydziałów Studiów Międzynarodowych i Politycznych (4 osoby); Zarządzania i Komunikacji Społecznej (3 osoby); Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii (1 os.); Historycznego (1 os.); Polonistyki (1 os.); Chemii (1 os.) i Filozoficznego (1 os.).

W auli Jagiellońskiej poznaliśmy także tegorocznych stypendystów Funduszu im. Bohdana Łysiaka. Stypendium jest przyznawane studentom, którzy w poprzednim roku akademickim mieli wysokie wyniki w nauce lub znaczące osiągnięcia naukowe, a także terminowo realizują program studiów. W roku akademickim 2023/2024 otrzymały je 3 studentki Wydziału Filologicznego oraz 2 z Wydziału Prawa i Administracji.

Własne Fundusze Stypendialne UJ finansowane są ze środków własnych uczelni oraz od darczyńców - osób prywatnych, instytucji i firm.

Komunikat profesora Jacka Popiela w sprawie akademików UJ

Kilkadziesiąt milionów złotych na badania z dziedziny onkologii

Kolejny badacz Uniwersytetu Jagiellońskiego w <span lang="la">Academia Europaea</span>

Kolejny badacz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Academia Europaea