перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Prawnik z UJ członkiem rady zarządzającej UNIDROIT

Prof. Andrzej Szumański z Wydziału Prawa i Administracji UJ został wybrany członkiem rady zarządzającej International Institute for the Unification of Private Law (UNIDROIT). To międzynarodowa organizacja, której celem jest harmonizacja prawa prywatnego międzynarodowego w różnych krajach zarówno poprzez jednolite zasady i konwencje międzynarodowe, jak też tworzenie wzorcowych przepisów, przewodników i wytycznych.

Nowych członków rady zarządzającej wybrano podczas 82. sesji UNIDROIT, która odbyła się w ubiegłym tygodniu w Rzymie. Prof. Andrzej Szumański jest jedynym Polakiem w tym 25-osobowym gremium. Zasiadają w nim m.in. prawnicy z Belgii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Finlandii, Kanady, Meksyku, Paragwaju, Republiki Południowej Afryki, Korei Południowej i Japonii.

UNIDROIT jest niezależną organizacją międzyrządową z siedzibą w Villa Aldobrandini w Rzymie. Ma ona na celu badanie potrzeb i metod unowocześniania, harmonizowania i koordynacji prawa prywatnego, zwłaszcza gospodarczego, między państwami i grupami państw oraz tworzenie jednolitych narzędzi, pryncypiów i zasad prawnych służących realizacji tych zadań.

Prof. Andrzej Szumański jest kierownikiem Katedry Prawa Gospodarczego Prywatnego UJ. Adwokat wpisany na listę Okręgowej Izby Adwokatów w Krakowie. Pełni funkcję wiceprezesa Sądu Polubownego przy Izbie Domów Maklerskich, Sądu Giełdowego przy Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, Polskiego Stowarzyszenia Sądownictwa Polubownego. Prezes Sądu Honorowego przy Izbie Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej PKN Orlen SA, członek rad nadzorczych VRG SA, W.Kruk SA, Ferrum S.A., Ponar Wadowice SA, Alventa SA i Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka SA.

Profesor jest współautorem projektu ustawy Kodeks Spółek Handlowych z 15 IX 2000 r. Autor projektu ustawy z 10 IX 1999 r. o umowach offsetowych, autor projektu części nowelizacji Kodeksu Postępowania Cywilnego z 31 VII 2019 r. regulujących arbitraż korporacyjny. Uczestniczył w pracach nad przygotowaniem The OECD Principles of Corporate Governance z 1999 r. oraz nowelizacji KSH z 12 XII 2003 r., a w latach 2006-2010 jako ekspert polskiej delegacji w pracach Komisji Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Międzynarodowego Prawa Handlowego (UNCITRAL). Brał również udział w pracach nad Regulaminem Arbitrażowym UNCITRAL oraz nad Transparency Rules w arbitrażu inwestycyjnym. Przewodniczący Zespołu Eksperckiego do spraw Prawa Koncernowego przy Ministrze Aktywów Państwowych (2020-2022), który przygotował projekt nowelizacji KSH z dnia 9 II 2022 r. przewidującej regulację prawa grup spółek (prawa holdingowego) w Polsce.

Prof. Andrzej Szumański jest autorem podręczników i komentarzy z zakresu prawa spółek i prawa papierów wartościowych, wzorów pism handlowych oraz kilku monografii, wielu artykułów, glos i recenzji z zakresu prawa handlowego, międzynarodowego prawa handlowego, a także prawa arbitrażowego. Pełnił funkcję arbitra przewodniczącego albo arbitra wyznaczonego przez stronę w rozstrzygnięciu ponad 180 procesów arbitrażowych zarówno w arbitrażu krajowym, jak i międzynarodowym.

рекомендовано
Nowy komunikat władz UJ w sprawie akademików przy ul. Kamionka

Astronom z UJ laureatem Nagrody im. Artura Rojszczaka

Badacze UJ wśród pierwszych laureatów konkursu MINIATURA 8