Za nami premierowa edycja Targów Humanistyki Cyfrowej UJ

W dniach 19 i 20 stycznia 2024 roku odbyły się pierwsze z cyklu Targi Humanistyki Cyfrowej UJ zorganizowane przez Jagiellońskie Centrum Humanistyki Cyfrowej i Projekt Flagowy Digital Humanities Lab. Wydarzenie w sali wykładowej Wydziału Filologicznego otworzył prorektor UJ ds. dydaktyki prof. Armen Edigarian.

Podczas 1. Targów Humanistyki Cyfrowej UJ zaprezentowały się grupy badawcze z 8 wydziałów naszej uczelni (Wydział Polonistyki, Wydział Filologiczny, Wydział Historyczny, Wydział Filozoficzny, Wydział Prawa i Administracji, Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej), Biblioteki Jagiellońskiej, Muzeum UJ, Centrum Informatyki UJ oraz partnerzy z Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Instytutu Języka Polskiego PAN. Przedstawione zostały bazy danych i narzędzia cyfrowe stosowane w badaniach humanistycznych oraz interdyscyplinarne projekty badawcze reprezentujące szeroki zakres aplikacji humanistyki cyfrowej. Łącznie w obradach i dyskusjach, które trwały do późnego wieczora, wzięło udział ponad 100 osób: pracowników naukowych, doktorantów i studentów.

W sobotę niemal równie liczna grupa zainteresowanych uczestniczyła w 12 warsztatach tematycznych, prowadzonych przez humanistów cyfrowych z UJ. W propozycji warsztatowej znalazły się narzędzia komputerowe do badań nad tekstem i obrazem, dzięki którym można było zapoznać się z projektami z dziedziny digital humanities prowadzonymi przez naszą uczelnię.

Spotkanie, na którym zaprezentowano potencjał cyfrowy humanistów UJ, stało się okazją do konsolidacji środowiska digital humanities na Uniwersytecie Jagiellońskim, dając asumpt do dalszych prac i projektów cyfrowych.

Dr Jolanta Ryniak nowym konsultantem wojewódzkim w dziedzinie psychoterapii uzależnień

Prace badawcze nad magazynowaniem energii elektrycznej muszą być kontynuowane

Naukowcy UJ laureatami konkursów MAESTRO 15 i SONATA BIS 13

List ministra nauki z okazji Dnia Nauki Polskiej