Naukowcy coraz lepiej rozumieją biologię wirusów

W renomowanym czasopiśmie „Nucleic Acids Research”, wydawanym od 1974 roku przez Oxford University Press, ukazał się artykuł poświęcony kompleksowi nsp14, nap16 i nsp10, który jest odpowiedzialny za metylację koronawirusowego RNA. Publikacja jest efektem pracy naukowców z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, prowadzonej pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pyrć oraz dr Anny Czarnej, w ścisłej współpracy z Instytutem Helmholtza w Monachium.

Naukowcy udowodnili, że trzy niestrukturalne białka koronawirusów - nsp14, nsp16 oraz nsp10 - tworzą funkcjonalny kompleks istotny w procesie metylacji czapeczki na 5’ końcu genomowego RNA oraz w procesie replikacji i korekcji błędów. Formowanie się tego kompleksu i jego dynamika regulują te procesy. Otrzymane wyniki pozwalają na lepsze zrozumienie biologii wirusów, a także charakteryzują nowe cele terapeutyczne, które w przyszłości mogą być wykorzystane do tworzenia skutecznych metod terapii zarówno podczas przyszłych pandemii, jak i w przypadku codziennych przeziębień.

"Czemu to ważne? Ponieważ lepiej rozumiemy, w jaki sposób dochodzi do replikacji wirusa i otwiera nowe możliwości terapeutyczne. U progu każdej innowacji leży nauka" - poinformował na platformie X prof. Krzysztof Pyrć.

Artykuł "Despite the odds: formation of the SARS-CoV-2 methylation complex" jest dostępny na stronie academic.oup.com.

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską